Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 13:45 31.3.2009

Paroubek po jednání s koalicí: Volby budou do 20. října

Paroubek vs. Topolánek
Mirek Topolánek jednal s Jiřím Paroubkem
Foto: tn.cz
Sdílet

Úřednická vláda a volby do 20. října, tak podle Jiřího Paroubka vypadá shoda jednání mezi ČSSD a ODS.

Jedno z jednání politických špiček proběhlo v pondělí. Zúčasnili se ho předsedové a místopředsedové koaličních stran a opozice. Začalo před půl osmou večer, trvalo zhruba hodinu. Po něm u jednací stolu zůstal pouze premiér v demisi Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Výsledky rozhovoru nechtěli v pondělí komentovat. Více TADY.

reklama

Jiří Čunek
Video: TV Nova

Komentář přišel od Jiřího Paroubka v úterý hodinu po poledni. "Jednání nabírá potřebnou rychlost a věcnost. Takovou, jakou si ji představujeme. Došlo k jistému posunu," pochvaloval si Paroubek.

Podle předsedy ČSSD nyní bude cílem sestavení úřednické vlády. Tedy vlády z nestranických odborníků. Na této variantě se podle Paroubka shodla ČSSD s ODS. Návrhy na odborníky by měly podle sociálních demokratů předkládat během několika dalších týdnů všechny politické strany.

"Jde nám o tom, aby vláda měla co nejšiřší podporu a mohla se věnovat krizi a rozpočtu České republiky na příští rok," uvedl Paroubek.

ČSSD trvá na šrotovném

Pokud by úřednická vláda vznikla, ČSSD bude tolerovat stávající vládu, která je v demisi, až do červnového konce nebo po dobu podstatné většiny českého předsednictví Evropské unii.

Poté by mohly proběhnout řádné volby. "Předpokládám, že se uskuteční do 20. října letošního roku," oznámil Paroubek.

Místopředseda ČSSD Milan Urban uvedl, že lídři koalice s ČSSD jednali také o protikrizových opatřeních. ČSSD se nevzdala možnosti daňového zvýhodnění pro ty, kteří mají děti, nebo šrotovného.

Šrotovné chtějí i komunisté. Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika by mělo být ve výši 35 až 45 tisíc korun na jedno auto. Kováčik to oznámil v úterý.

"Vláda by měla okamžitě odblokovat státní energetickou koncepci. Pokud by to udělala, bylo by okamžitě možné investovat do energetického trhu," uvedl další protikrizové opatření Urban. ČSSD chce také vyšší investice do železnice a podporu českých firem v zahraničí.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) po jednáních uvedl, že má pět variant řešení současné vládní krize. Více TADY.

Podle Paroubka ale Topolánek zatím stále odmítá podmínku ČSSD pro další působení vlády, a to odvolání ministra vnitra Ivana Langera a nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.

Jednání budou pokračovat také v úterý a případně i dalších dnech.

tn.cz / hav

Související články

 
25,20
25,50
20,00
20,30
31,50
31,90
20,90
21,20
další měny

Hlavní zprávy

Kuriózní případy záchranářů

Žena volala sanitku, kvůli vose na nose

Záchranka

Vosa na nose nebo rybář, který ulovil sám sebe… Záchranné služby tvrdí, že až třetina výjezdů sanitek je zbytečná a dispečinky často musí řešit opravdu kuriózní případy.

 Celý článek

Hlavní zprávy

Záchranka
Kuriózní případy záchranářů

Žena volala sanitku, kvůli vose na nose

Vosa na nose nebo rybář, který ulovil sám sebe… Záchranné služby tvrdí, že až třetina výjezdů sanitek je zbytečná a dispečinky často musí řešit opravdu kuriózní případy.

 Celý článek
Výpověď chlapce který lhal
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR

Petr z Břeclavi: Kdyby šel vrátit čas, tak bych ho vrátil

Petr, který lhal celé republice a vymyslel si napadení Romy, promluvil. Televizi Nova popsal, jak prožíval poslední týdny!

 Celý článek
996399
velká Zpověď matky

Matka chlapce (7), který osahával děti ve školce: Dělali to všichni!

Teprve sedmiletý chlapec sexuálně obtěžoval nejméně čtyři děti v mateřské školce v Hradci Králové. Jeho matka syna brání. Prý všechno začal jiný chlapec a dělali to všichni.

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

Stavební speciál

Komerční články

 
reklama