Hlavní zprávy
Předpověď počasí
Po chladnějším víkendu se vrátí léto
S víkendem přichází mírné ochlazení. Teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, ale od pondělí se začne postupně oteplovat.
Celý článekPoslanci přijali stykový zákon, který upravuje volbu prezidenta, a vázaný mandát, jenž je podmínkou pro další schvalování Lisabonské smlouvy. Nechyběly ani pravidelné interpelace.
Ve středu se poslanci ve Sněmovně hádali. Část nejdrsnějších výpadů najdete TADY. Dohady pokračovaly i během čtvrtečních interpelací. Kromě nich ale stihli poslanci odhlasovat dvě důležité normy.

Mirek Topolánek na středečním jednání obvinil šéfa marketingu ČSSD Petra Dimuna a bývalého šéfa civilní kontrarozvědky Karla Randáka z údajné manipulace loňských prezidentských voleb.

Randák v on-line rozhovoru pro tn.cz později uvedl, že Topolánek se v minulosti snažil ovlivnit kauzu Kořistka. Při ní měl bývalému unionistickému poslanci Kořistkovi Topolánkův přítel Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabízet úplatek za potopení vlády Stanislava Grosse.
Celý on-line rozhovor si přečtěte ZDE.
Změny prezidentské volby prošly prvním čtením
Před polednem dali poslanci šanci zpřesnění pravidel volby příštího prezidenta parlamentem. Počítá s nimi senátní návrh takzvaného stykového zákona o vztazích mezi dolní a horní komorou. O něm Sněmovna jednala po ranních interpelacích.
Parlament by měl podle návrhu volit hlavu státu veřejným hlasováním jen v tehdy, jestliže by se na tom shodly obě jeho komory. V opačném případě by zákonodárci vybírali prezidenta tajným hlasováním prostřednictvím hlasovacích lístků.
Navrhovaný zákon má také stanovit přesnější pravidla pro schvalování ústavních či volebních zákonů, k jejichž přijetí je třeba souhlasu obou komor parlamentu.
Senátoři navrhli stykovým zákonem upravit také takzvaný vázaný mandát pro vládu, který by bránil případnému předávání dalších pravomocí z Česka do Bruselu bez souhlasu poslanců a senátorů. Poslanci se jim chtějí věnovat v rámci novel jednacích řádů obou komor.
Stykový zákon ve čtvrtek poslanci podpořili v prvním čtení. Ke schvalování ho proto čeká ještě dlouhá cesta.
Další překážka přijetí Lisabonské smlouvy padla
Sněmovna schválila zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády. Ten má v návaznosti na Lisabonskou smlouvu reformující fungování EU zabránit kabinetu v převodu pravomocí na unijní úroveň bez souhlasu obou komor parlamentu.
To znamená, že například český premiér bude muset jít v budoucnu dříve, než začne rozhodovat o záležitostech týkajících se Evropské unie, do Senátu a Sněmovny, aby jeho rozhodnutí posvětily.
Schválení příslušných novel si stanovili senátoři ODS jako podmínku pro následnou ratifikaci smlouvy v horní komoře. Bez hlasů z ODS se nepodaří parlamentní schvalování smlouvy dokončit.
Novely jednacích řádů Sněmovny a Senátu nyní dostane k projednání právě horní komora. Není však jisté, zda by souběžně s nimi schvalovala i Lisabonskou smlouvu, byť o to stojí senátoři ČSSD.
Interpelace na Kalouska a Topolánka
Pevným bodem čtvrtečního zasedání byly ústní i písemné interpelace, při kterých opoziční i koaliční poslanci pokládají dotazy členům kabinetu. Interpelace trvaly do 11 hodin.
Zákonodárci se sešli v 9:00 hodin a měli půlhodinu na to, aby navrhli k projednání další body.
Jednání začalo písemnými interpelacemi. Interpelován byl ministr financí Miroslav Kalousek, který před Sněmovnou vysvětloval náležitosti týkající se bytů OKD. Spolu s majetkem někdejší důlní společnosti je získla při sporné privatizaci Zdeněk Bakala. Jejich nájemníci ale upozorňují na to, že Bakala se o ně nestará, jak by měl, a odmítá jim je prodat.
Interpelace ve 14:30 hodin, po hlasování o stykovém zákonu a vázaném mandátu, pokračovaly v ústní podobě. První byl interpelován premiér Topolánek, který ale ve Sněmovně není. Poslanci se obrátili mimo jiné i na ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila s otázkami k funkci českého soudnictví.
Interpelacím se nevyhnul ani ministr školství Ondřej Liška nebo ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.
Interpelace skončily kolem půl páte. V jednáních budou zákonodárci pokračovat zase v pátek.
Topolánek chyběl, je v Bruselu
Na čtvrtečním jednání Sněmovny chyběl premiér Mirek Topolánek. Odletěl totiž na dva dny do Bruselu na zasedání Evropské rady. Čelní představitelé států evropské sedmadvacítky budou debatovat o ekonomické krizi a připravovat se na londýnský summit skupiny G20.
Ústředním tématem středečního jednání poslanců byla dopolední informace premiéra Topolánka o ovlivňování novinářů Markem Dalíkem. Premiér se hájil, že v kauze poslance Petra Wolfa - čtěte o ní TADY - neudělal nic špatného. Více o včerejších slovech ZDE.
Poté Topolánek prohlásil, že by mělo být raději prošetřeno to, jakým způsobem ředitel marketingu ČSSD Petr Dimun a bývalý šéf civilní vojenské jednotky Karel Randák zmanipulovali loňské prezidentské volby. Čtěte o tom VÍCE.
Jeho slova vzbudila bouřlivou debatu, v níž padaly ostré výroky. Tradičně rivala nešetřil středočeský hejtman David Rath (ČSSD), který Topolánka nazval prolhaným kmotrem. Podrobnosti TADY.
S víkendem přichází mírné ochlazení. Teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, ale od pondělí se začne postupně oteplovat.
Celý článekS víkendem přichází mírné ochlazení. Teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, ale od pondělí se začne postupně oteplovat.
Celý článekPetr, který lhal celé republice a vymyslel si napadení Romy, promluvil. Televizi Nova popsal, jak prožíval poslední týdny!
Celý článekVosa na nose nebo rybář, který ulovil sám sebe… Záchranné služby tvrdí, že až třetina výjezdů sanitek je zbytečná a dispečinky často musí řešit opravdu kuriózní případy.
Celý článekNebaví vás každé dva roky natírat dřevem obložené štítové stěny? Zkuste hliníkové obklady s designem světlého nebo tmavého dřeva. a netrapte se s natíráním
... Celý článekVybrat si správně podlahovou krytinu není pro člověka „laika“ nic jednoduchého. Rozhodování nezačíná a nekončí u volby dekoru, zohlednit je třeba materiál, způsob pokládky i pravidelné údržby a čištění.