Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 06:07 1.2.2010

Vláda projedná návrh na povinné očkování 200 tisíc lidí

Jan Fischer a Dana Jurásková na vládě
Ministryně předloží vládě návrh na povinné očkování 200 tisíc lidí. Sama s ním ale nesouhlasí.
Foto: Mediafax
Sdílet Přidat názor

Dvě stě tisíc lidí nezbytných pro chod státu bude muset být očkováno proti prasečí chřipce, pokud návrh projde vládou.

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by na pokyn hlavního hygienika Michaela Víta bylo povinně očkováno proti chřipce více než 200 tisíc lidí nutných pro chod státu. Mělo by jít například o policisty, hasiče, vojáky a zdravotníky. Očkován by byl i prezident a členové bezpečnostní rady státu, která návrh v pátek schválila.

reklama

 

Do vlády návrh přinese ministryně Dana Jurásková, která ovšem s povinným očkováním nesouhlasí a v pondělí pro něj asi ruku nezvedne. Více si přečtěte tady.

 

V bezpečnostní radě státu zasedá vedle Juráskové premiér Jan Fischer, ministr financí Eduard Janota, ministr obrany Martin Barták, ministr vnitra Martin Pecina, ministr dopravy Gustáv Slamečka, ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel a ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

 

Očkován by podle plánu musel být také prezident Václav Klaus. Podle něj se ale nebezpečí chřipky přehání a vláda by neměla nikomu povinné očkování nařizovat. Více si přečtěte tady.

 

Vláda v reakci na možnou pandemii prasečí chřipky rozhodla už loni o očkování osob nezbytných pro zajištění chodu státu. Očkováni byli ale především lidé s nemocemi, které by chřipka mohla výrazně zkomplikovat. V lednu pak kabinet rozšířil okruh očkovaných osob z lékařů i na vojáky, hasiče, policisty či záchranáře.

 

Na základě tohoto rozhodnutí přistoupila armáda k povinnému očkování svých příslušníků, kterých je celkem asi 16 tisíc. Někteří vojáci se ale očkovat nechtěli, postup ministerstva obrany zkritizoval i prezident Václav Klaus.

 

 

Prezident Václav Klaus
Video:


Ministerstvo obrany v reakci na to předložilo analýzy, podle kterých je pro bezpečnost státu v případě epidemie prasečí chřipky nezbytné očkování jen 8000 vojáků.


Přípravy na volby do Senátu

 

Jedním z dalších bodů vlády budou i senátní volby, které se uskuteční v říjnu tohoto roku. Vládě proto ministerstvo vnitra předkládá novelu zákona, která umožňuje aktualizaci hranic volebních obvodů, ve kterých se zvýšil nebo snížil počet obyvatel na jeden senátorský mandát.

 

Podle ministerstva vnitra se jedná o běžnou technickou úpravu, která se provádí před každými volbami do Senátu. "V případě, že počet obyvatel v některém volebním obvodu poklesne nebo se zvýší o 15 procent oproti průměrnému počtu obyvatel připadajícímu na jeden mandát v České republice, změní se území volebních obvodů," vysvětluje ministerstvo vnitra.

tn.cz / ČTK / vrl

Související články

 
cepmil 1.2.2010 13:53
0
zbytecne ztrata casu a dalsi bod zrusit senat!!je k nicemu
junglik 1.2.2010 13:12
0
povinne ockovani lidi, a to povinne ockovani si ale ti lidi budou muset zaplatit :D.Vlada nevi co s nakoupenymi vakcinami tak je nekomu musi vnutit :D:D
milena2222 1.2.2010 11:22
0
musí najít oběti, krerým to dají jako příkaz,hrozí, že se vakcíny zkazí, když to stálo tolik peněz. Nechceš a musíš, chudáci vojáci, to jsou jejich rukojmí, musí poslechnout?
25,20
25,50
20,00
20,30
31,50
31,90
20,90
21,20
další měny

Hlavní zprávy

Předpověď počasí

Po chladnějším víkendu se vrátí léto

Rodinka s dětmi

S víkendem přichází mírné ochlazení. Teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, ale od pondělí se začne postupně oteplovat.

 Celý článek

Hlavní zprávy

Rodinka s dětmi
Předpověď počasí

Po chladnějším víkendu se vrátí léto

S víkendem přichází mírné ochlazení. Teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, ale od pondělí se začne postupně oteplovat.

 Celý článek
Výpověď chlapce který lhal
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR

Petr z Břeclavi: Kdyby šel vrátit čas, tak bych ho vrátil

Petr, který lhal celé republice a vymyslel si napadení Romy, promluvil. Televizi Nova popsal, jak prožíval poslední týdny!

 Celý článek
Záchranka
Kuriózní případy záchranářů

Žena volala sanitku, kvůli vose na nose

Vosa na nose nebo rybář, který ulovil sám sebe… Záchranné služby tvrdí, že až třetina výjezdů sanitek je zbytečná a dispečinky často musí řešit opravdu kuriózní případy.

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

Stavební speciál

Komerční články

 
reklama