Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 14:09 15.9.2008

Zločin se propojil s politikou za Klausovy éry, řekl Topolánek

Klaus a Topolánek po prezidentské volbě
Foto: profimedia.cz
Sdílet

Premiér v reakci na aféru kolem poslance Jana Moravy ostře odsoudil období, kdy v čele ODS stál Václav Klaus.

Premiér Mirek Topolánek se ostře distancoval od slov prezidenta Václava Klause, který nazval aféru poslanců Jana Moravy a Vlastimila Tlustého (oba ODS) důkazem vyprázdnění politiky.

reklama


"Není pravda, že dnešní politice chybí témata a ideje, to charakterizovalo dobu opoziční smlouvy," řekl Topolánek v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny. 


Opoziční smlouva byla v roce 1998 dílem tehdejších předsedů ODS a ČSSD Václava Klause a Miloše Zemana a umožnila existenci jednobarevné menšinové vlády ČSSD.


"Tehdy přeci došlo k nekontrolovatelnému propojení politiky, velkého byznysu a organizovaného zločinu," prohlásil Topolánek o důsledcích opoziční smlouvy. 


"Policie a služby to možná chtěly - alespoň jejich část - řešit, ale byly umlčeny či zastrašeny. A ten stav trvá dodnes. Tehdy se začaly zneužívat, tvořit nebo ničit materiály pro ekonomické a politické účely. Nechci se moc bavit o Vlastimilu Tlustém. Ale on je naprosto typický produkt té doby, ukázka všech negativ opoziční smlouvy," uvádí Topolánek.


Klaus s premiérem rezolutně nesouhlasí. "Musel jsem významně pozvednout obočí, tehdy se nic takového nemohlo stát," řekl.


O co jde v kauze poslance Moravy

Poslanec ODS Jan Morava sháněl kompromitující materiály na své kolegy. Využil k tomu například i dceru Olgy Zubové (SZ). Fotkami prý chtěla ODS rebelující poslankyni usměrnit. Poslance nachytal reportér TV Nova Janek Kroupa.


Jan Morava se potom vzdal poslaneckého mandátu.

396491
Video: tn.cz

Vlastimil Tlustý, který dělal v případu volavku, se mandátu vzdát nehodlá, označil jednání Jana Moravy za přípravu trestného činu vydírání a odmítl, že by cokoli inicioval.


Anketa
Kdo byl lepší premiér?
Klaus
21%
Zeman
73%


Postoj Tlustého se ale nelíbí mnoha politikům napříč celým politickým spektrem. K odchodu ho vyzvala i vlastní ODS, senátoři a poslanci. Kauzu Morava odsoudil i prezident Václav Klaus, který případ označil za důkaz selhání systému současné české politiky.


Poslanecký klub ČSSD se v sobotu dohodl , že po krajských a senátních volbách vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Předseda ČSSD Jiří Paroubek včera v televizi Prima řekl, že hlavní je výměna premiéra, jehož "napojení na poslance Moravu je zřejmé".


Topolánek je podle jeho slov zcela nekompetentní vést zemi během předsedání EU.

ČTK/tn.cz

Související články

 
25,20
25,50
20,00
20,30
31,50
31,90
20,90
21,20
další měny

Hlavní zprávy

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR

Petr z Břeclavi promluvil o své velké lži!

Výpověď chlapce který lhal

Petr, který lhal celé republice a vymyslel si napadení Romy, promluvil. Televizi Nova popsal, jak prožíval poslední týdny!

 Celý článek

Hlavní zprávy

Výpověď chlapce který lhal
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR

Petr z Břeclavi promluvil o své velké lži!

Petr, který lhal celé republice a vymyslel si napadení Romy, promluvil. Televizi Nova popsal, jak prožíval poslední týdny!

 Celý článek
Požár lesa
Hasiči bojují s požárem lesa

Obří požár hasiči likvidují už druhou noc. LETECKÉ ZÁBĚRY

Více než 600 hektarů lesa hoří u Bzence na Hodonínsku. Hasiči už na pomoc povolali tři helikoptéry a tři speciální letadla. S ohněm bojují už dva dny.

 Celý článek
996399
velká Zpověď matky

Matka chlapce (7), který osahával děti ve školce: Dělali to všichni!

Teprve sedmiletý chlapec sexuálně obtěžoval nejméně čtyři děti v mateřské školce v Hradci Králové. Jeho matka syna brání. Prý všechno začal jiný chlapec a dělali to všichni.

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

Stavební speciál

Komerční články

 
reklama