Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 20:55 11.1.2010

Soud řeší zákaz Dělnické strany. Tramvaják jezdil s transparentem

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu
Video: TV Nova
Sdílet Přidat názor

Nejvyšší správní soud ode dneška řeší návrh ministerstva vnitra na zrušení Dělnické strany.

Nejvyšší správní soud v Brně začal v pondělí projednávat návrh české vlády na rozpuštění Dělnické strany. Veřejné jednání začalo hodinu po poledni a potrvá do čtvrtka, řekl mluvčí soudu František Emmert.

reklama

Anketa
Jste pro zrušení Dělnické strany?
Ano
52%
Ne
48%

Dělnickou stranu podpořil řidič pražské tramvaje, hrozí mu vyhazov


Na pražské lince číslo 2 jezdila ráno tramvaj, která měla za čelním oknem transparent podporující Dělnickou stranu.


"Důrazně se od toho distancujeme. Jedná se o soukromou aktivitu řidiče tramvaje. Hledáme způsob, jak to právně vyřešit," řekl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Podle ČTK hrozí řidiči ztráta zaměstnání. "Pokud je to pravda, tak s tím člověkem okamžitě rozvážeme pracovní poměr," řekl ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák.


V Brně se jedná o osudu strany


Soudní síň je plná, převažují v ní novináři.

 

Ministerstvo zastupuje advokát Tomáš Sokol, který přečetl vládní obžalobu. V úvodním slovu uvedl, že DS zpočátku zůstávala u agresivních verbálních výpadů. Později ale pořádala nebo se podílela na pouličních pochodech, které jsou podle Sokola "pokusem o cosi jako pogrom". Při veřejných akcích došlo k bitkám s policií. Cílem DS je podle Sokola "polototalitní nebo totalitní stát".


Dělnickou stranu hájí její předseda Tomáš Vandas. "Vláda předkládá návrh na naše zrušení, protože posilujeme," řekl Vandas na začátku procesu. "Stojí proti nám bývalí komunisté," obvinil ve svém projevu Vandas členy vlády. Podle něj se současné strany snaží zlikvidovat konkurenta.

 

 

Po řečích Sokola a Vandase vyhlásil předseda senátu Vojtěch Šimíček přestávku, během které musí jednací síň opustit i kamera České televize.

 

Během čtyřdenního jednání se bude soudní senát podle slov Emmerta zabývat především čtením listinných důkazů, které předložila vláda. Její podání má sedmdesát stran a zhruba osmdesát pět příloh. Ministerstvo věří, že zákaz se podaří prosadit.


Vojtěch Šimíček vyzval všechny přítomné aby se u soudu chovali důstojně.


Soud návrh projedná v tématických blocích

Šimíček naznačil, že soud návrh projedná v tematických blocích. V pondělí se bude věnovat především programu a organizační struktuře.  V úterý probere propojenost strany s dalšími extremistickými organizacemi. Ve středu projedná veřejné akce které strana organizovala popř. se jich účastnila a čtvrtek bude patřit výslechu svědků.


Příznivci Dělnické strany se sešli před soudem
 

Na výzvu na internetových stránkách partaje: "Vyzýváme členy a sympatizanty, kteří nás chtějí přijít podpořit, aby se před budovou soudu shromáždili." Zareagovalo asi deset příznivců. "Zatím jsou klidní, jen vytáhli vlajku," řekl náš reportér na místě.


Předseda strany Tomáš Vandas dorazil k soudu asi kolem dvanácté.

588827
Video: Televizní noviny

Podle spisu, který cituje policejní a bezpečnostní složky, má Dělnická strana blízko k neonacistickému hnutí. Tím také strana porušuje podle vládního podání zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích.


Když to nevyjde, nebude to podle Peciny tragédie


Kabinet Jan Fischera se prostřednictvím Sokolova týmu snažil rovněž shromáždit důkazy o faktické spolupráci Dělnické strany s neregistrovaným Národním odporem a dalšími ultranacionalistickými uskupeními.


"Měli bychom dát jasný signál, že taková hnutí a stany v našem systému nemají místo. Ale pokud se to nepodaří, nebude to žádná tragédie," sdělil ministr vnitra Martin Pecina Rádiu Česko.


Odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš s názorem ministra Peciny nesouhlasí. "Pokud by se vládě nepodařilo přesvědčit o legalitě a pravdivosti svých důkazů, mohlo by to dát Dělnické straně vítr do plachet. Myslím, že dokážou najít i právní kroky, aby se dokázali se zákazem vypořádat, třeba založit novou stranu," řekl Mareš. Pravděpodobnost rozpuštění Dělnické strany odhadl poměrem 60:40 pro zrušení krajně pravicové partaje.


Vláda rovněž stranu obviňuje ze soustavného vyvolávání napětí ve společnosti, cílenou snahu o potírání menšin a ohrožování demokracie.


Sokol se bude snažit přesvědčit soudce, že Dělnická strana se odchýlila od svého programu a v posledních letech systematicky porušuje ústavu a veřejný pořádek a zároveň ohrožuje práva a základní svobody občanů.


První návrh na zrušení státu nevyšel, chyběly důkazy


Zrušením Dělnické strany se Nejvyšší správní soud bude zabývat již podruhé. První návrh Topolánkovy vlády loni v březnu soudci zamítli, popudila je především nepřipravenost a faktická nedostatečnost návrhu předložená tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS).


Reakce na březnový verdikt

Langr a Vandas, Dělnická strana vyhrála
Video: Josef Svoboda

Jednání soudu je veřejně přístupné, v soudní síni je připraveno pro posluchače třicet míst. Dělnická strana oficiálně nepřipravuje k zahájení soudu manifestaci nebo shromáždění. "Nebudeme ale samozřejmě našim sympatizantům případnou cestu do Brna zakazovat," řekl Vandas.


Dělnická strana vznikla v lednu 2003 na troskách Republikánské mládeže Miroslava Sládka, která byla ministerstvem vnitra rozpuštěna o rok dříve. V jejím čele stojí Tomáš Vandas, asistent výrobního ředitele pražské stavební společnosti. Vandas se pravidelně zúčastňuje demonstrací pravicových extremistů, na nichž také pronáší projevy.

tn.cz / Mediafax / ČTK / muf s přispěním Josefa Svobody

Související články

 
hovadablbi 16.1.2010 18:47
0
Vy blbí redaktoři!!Že jste pos-raní když nepovolíte diskusi o cikánech nebo o ds.Ale rozviřovat staré věci z loňského roku na to jste kadeti!Nebo tím podporujete toho prodejnýho sokola?Soudit na dobře zaplaceno objednávku ať je to kdokoli za ...
diplomovanycinik 16.1.2010 00:33
0
sokol je normalni mamrd.sve praci vubec nerozumí.SOKOLE delas tem dobrym pravnikum jen ostudu.tvuj titul je urcite z Plzne.styd se ty starej kozle.a mimochodem.jestli si myslis Sokole ze tim ze se zrusi DS je jako vyresen problem tak se SEREDNE ...
mirekms 13.1.2010 16:17
0
Advokát Sokol: Dělnická strana má pochybnou ideologii --- Ono ruku na srdce páni advokáti a právníci ... ve Vašem svědomí taky není nic až zas tak moc křišťálově čistého. Komu se dá věřit? Jak se můžu opřít o advokáta studovaného v Plzni? Jak mě ...
25,20
25,50
20,00
20,30
31,50
31,90
20,90
21,20
další měny

Hlavní zprávy

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR

Petr z Břeclavi promluvil o své velké lži!

Výpověď chlapce který lhal

Petr, který lhal celé republice a vymyslel si napadení Romy, promluvil. Televizi Nova popsal, jak prožíval poslední týdny!

 Celý článek

Hlavní zprávy

Výpověď chlapce který lhal
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR

Petr z Břeclavi promluvil o své velké lži!

Petr, který lhal celé republice a vymyslel si napadení Romy, promluvil. Televizi Nova popsal, jak prožíval poslední týdny!

 Celý článek
Požár lesa
Hasiči bojují s požárem lesa

Obří požár hasiči likvidují už druhou noc. LETECKÉ ZÁBĚRY

Více než 600 hektarů lesa hoří u Bzence na Hodonínsku. Hasiči už na pomoc povolali tři helikoptéry a tři speciální letadla. S ohněm bojují už dva dny.

 Celý článek
996399
velká Zpověď matky

Matka chlapce (7), který osahával děti ve školce: Dělali to všichni!

Teprve sedmiletý chlapec sexuálně obtěžoval nejméně čtyři děti v mateřské školce v Hradci Králové. Jeho matka syna brání. Prý všechno začal jiný chlapec a dělali to všichni.

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

Stavební speciál

Komerční články

 
reklama