Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 19:44 23.5.2008

Kde je v Evropě nejlevnější benzín?

Průměrné ceny benzínu v sousedních státech
Průměrné ceny benzínu v sousedních státech
Sdílet

Do zahraničí už nemusíme vozit plné kanystry. Leckde je palivo levnější než u nás.

V České republice se vyhoupla cena pohonných hmot nad své dosavadní maximum a jak se zdá, tak ještě poroste. Dnes jsme například přinesli zprávu o benzínové pumpě ve Zlíně, kde je nafta v prodeji za 35,90 koruny.

reklama


Ceny ovšem překonaly rekordy i jinde. V Praze není neobvyklé, že nafta stojí kolem pětatřiceti korun za litr. Benzín (Natural 95) je nyní asi o dvě koruny levnější. Tato cena se objevuje po celé republice.


Dražší Německo, levnější Španělsko


Pokud pojedete do Evropy, dostanete dražší benzín i naftu například v Německu, Francii, Itálii či Švédsku. Rakousko je na tom podobně jako ČR. Na dálnicích asi nakoupíte dražší pohonné hmoty, mimo ně narazíte i na levnější pumpy. Podívejte se na průměrné ceny benzínu ve vybraných státech Evropy.

Průměrné ceny benzínu v Evropě
Průměrné ceny benzínu v Evropě


Podle údajů ÚAMK najdeme levnější benzín a naftu ve Španělsku, v balkánských zemích (Srbsko, Chorvatsko, Černá hora) nebo v pobaltských státech (Litva, Lotyšsko, Estonsko). A ačkoli je jistě zajímavé, že v Lucembursku jsou jedny z nejlevnějších pohonných hmot v Evropě, pro nás je důležitá situace v okolních státech. Na Slovensku je podle statistik Natural 95 levnější o dva centy (cca 0,5 Kč), nafta dražší o cent (0,25 Kč).


Polsko je o cent (0,25 Kč) draží u benzínu, nafta je levnější už o solidních šest centů (1,50 Kč) na litr.


Francie je o krok napřed


Pokud budete cestovat například do Francie, můžete se podívat na vyhledávač podporovaný ministerstvem financí. Zde najdete adresy (i s mapou) a ceny na mnoha čerpacích stanicích země. Bohužel tato snaha je zatím v Evropě ojedinělá.


Proč je u nás relativně draho?


Česká republika má velké daňové zatížení na pohonné hmoty. Podle Sdružení čerpacích stanic ČR jsme na špičce jak ve spotřební dani, tak i DPH. V Evropě jsou tak státy, které díky nižší dani mohou mít levnější benzín a naftu než u nás.


To potvrzují tabulky spotřebních daní, které jsou k dispozici na portálech Evropské Unie. Česká republika patří do daňově nadprůměrně zatížené skupiny. Za ní v rámci spotřební daně najdeme třeba Španělsko nebo Rakousko.


Právě proto se cena pohonných hmot v Evropě může radikálně lišit. Svaz autoklubů v Evropě provádí srovnání průměrných cen pohonných hmot. Z těchto výsledků vyplývá, že mezi evropskými státy zaujímáme střed cenového pole.


jč / ÚAMK

Související články

27,44
27,48
20,40
20,45
34,71
34,77
22,58
22,62
další měny

Hlavní zprávy

Konspirace nebo pravda?

Proč se zřítil malajsijský boeing? PĚT DĚSIVÝCH TEORIÍ

1668710

Všichni se dohadují, kdo sestřelil malajsijský boeing nad Ukrajinou. Byli to proruští separatisté? Byla to ukrajinská armáda? Byli ...

 Celý článek

Hlavní zprávy

1668710
Konspirace nebo pravda?

Proč se zřítil malajsijský boeing? PĚT DĚSIVÝCH TEORIÍ

Všichni se dohadují, kdo sestřelil malajsijský boeing nad Ukrajinou. Byli to proruští separatisté? Byla to ukrajinská armáda? Byli ...

 Celý článek
velká fotogalerie
Opuštěné lunaparky
to jsou výhledy

NESKUTEČNÉ: Při pohledu na opuštěné lunaparky běhá mráz po zádech

Podívejte se s námi na velkou galerii míst, která dříve dělala radost tisícům lidem a nyní si je příroda pomalu bere zpátky. Řeč je ...

 Celý článek
Michal Hrůza
manželka se zhroutila

Zpěvák Michal Hrůza dál bojuje o život. Rozhodnou následující dny

Zpěvák a bývalý frontman kapely Ready Kirken Michal Hrůza, který při potyčce v baru na ostravské Stodolní utrpěl vážné zranění a má ...

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama