Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 09:20 28.5.2012
Test kvality potravin

Na levných potravinách sice ušetříte, kvalita je ale pochybná

Sdílet Přidat názor

Párky – deset deka za pět korun! Nekupte to. Ne, vážně to nekupujte. Zajímá vás, jak dopadl test kvality u nákupu potravin různých cenových kategorií? Podívejte se.

Snažíte se ušetřit na jídle? Server Vitalia.cz to zkusil taky. Podrobnosti naleznete zde. "Nakoupili jsme vždy to nejlevnější, co bylo, celkem deset položek. Současně jsme udělali kontrolní nákup, kde jsme vybírali s ohledem na kvalitu,“ popisuje Lenka Krbcová, šéfredaktorka serveru Vitalia.cz.

reklama

 

Základní otázky zní:
• Jak velký bude rozdíl v ceně nejlevnějšího a kontrolního nákupu?


• Jak se budou tyto dva nákupy lišit v kvalitě výrobků?


Nákup za všechny prachy


Anketa
Je pro vás cena při nákupu potravin důležitější než kvalita?
Ano
58%
Ne
42%
Kritérium pro nejlevnější výrobek v dané kategorii je jasné – cena. V případě kontrolního nákupu nejdražší neznamená vždy nejkvalitnější. "Hledali jsme tedy vždy ekvivalent, obdobný produkt pokud možno ve slušné kvalitě bez ohledu na cenu. Někdy byl ovšem problém vůbec něco kvalitního v dané kategorii objevit,“ říká Lenka Krbcová.

 Odpověď na otázku první: "Jak velký je rozdíl v ceně nejlevnějšího a kontrolního nákupu?“ Zní: Obrovský. Podle paragonů je rozdíl mezi nákupy o deseti položkách 170,80 Kč.


Ovšem pozor, to není všechno. Balení jsou různá, a když se vše přepočítá na jednotkové ceny, v našem případě na cenu za litr nebo za 100 gramů, je to ještě horší. Výsledný rozdíl mezi nejlevnějším a kontrolním nákupem činí 240,50 korun!

 

Tabulka - Rozdíly v ceně

 

Proč lunchmeat není luncheon meat


Odpověď na otázku číslo dvě, tedy "Jak se dva nákupy liší v kvalitě výrobků?“ není jednoduchá. Dražší výrobky v drtivé většině své lacinější varianty, a často přímo dobře maskované napodobeniny, kvalitou předčí. Ono vítězství by ale mohlo být přesvědčivější, s ohledem na cenu.


"Nechtěli jsme se pouštět do subjektivních hodnocení a hodnotili jsme složení, u několika příkladů mi to ale nedá,“ říká Lenka Krbcová. "Levná šunka je na omak kluzká jak ryba, potažená čímsi slizkým. Levný sýr vedle svého dražšího druha vypadá, jako by mu po měsíci sundali sádru, tak je chudák bledý a rozpatlaný. O plátcích se nedá mluvit, jde o kompaktní hmotu. Levné párky byste si sice po hmatu spletli s dětskou pískací hračkou, ale po nedůvěřivém ochutnání nechutnají tak zle. Jen si nesmíte přečíst složení.“


A právě složení je při výběru potravin důležité. Ukázalo se to i v testu, který upozornil například na rozdíly v podílu ovoce nebo masa, a také na používání názvů matoucích spotřebitele. Produkt označený lunchmeat nesplňuje požadavky na obsah masa pro produkty se správným názvem luncheon meat. A ovocná směs s názvem Jahůdka samozřejmě není to samé, co džem, a je v ní stejně jablek jako jahod.


"Obecně lze shrnout, že čím větší podíl je základní složky a čím méně různých náhrad a vycpávek typu škrob a vylepšováků "éček“ (i když je třeba rozlišovat!), tím lépe,“ komentuje složení výrobků Lenka Krbcová. "Luštit malá písmena na obalech a orientovat se ve značení ale není jednoduché. Ke každé kategorii z našeho nákupu jsme proto připravili také tipy, jak a podle čeho vybírat a vyhnout se tak největším hrůzám v regálech.“

 

Podívejte se na GALERII testovaných potravin.

 

Pokud jste se i vy spálili při nákupu levných potravin, napište nám na zpravy@nova.cz nebo zavolejte na číslo 606090909.

 

tn.cz / kos

Související články

+8
roko-lanek
Zlati komunisti.
-2
novus
Zlaty prciny.
fialila 28.5.2012 21:34
+2
Jak je vůbec možné, že se téměř životu nebezpečné potraviny dostávají do prodeje, proč já, jako spotřebitel mám věčně luštit skoro nečitelně psaný obsah, abych se nepřiotrávila? Osobně jsem tohle vyřešila tím, že už v Čechách skoro nic nekupuji, ale ...
pravdaalaska 27.5.2012 08:02
+3
Takže, máme kupovat drahé potraviny a ty levné (nekvalitní ) ignorovat? A co takhle nám vysvětlit kde na to vzít? Co takhle zrušit tento zlodějský systém, kde každý chce vydělat na každém a mít v prodeji jen kvalitní potraviny, za ceny přijatelné ...
novus 22.5.2012 16:50
-2
Zlaty prciny.

Hlavní zprávy

smrt češek

Spor manželů Kramných: Petr hledal nový dům, Monika ho podváděla

Petr Kramný a jeho žena Monika

Jaké bylo manželství Moniky a Petra Kramných? On vždy tvrdi, že bylo idylické. Jenže Monika ho za jeho zády podváděla. On zařizoval ...

 Celý článek

Hlavní zprávy

Petr Kramný a jeho žena Monika
smrt češek

Spor manželů Kramných: Petr hledal nový dům, Monika ho podváděla

Jaké bylo manželství Moniky a Petra Kramných? On vždy tvrdi, že bylo idylické. Jenže Monika ho za jeho zády podváděla. On zařizoval ...

 Celý článek
1639812
Tajemný úkaz

Na obloze se objevil záhadný ČERNÝ KRUH! Vědci nevědí, co to je

V anglickém městě Warwickshire se na obloze objevil záhadný černý kruh. Záhadný proto, že nikdo netuší, co to je, a odkud se tam vzal.

... Celý článek
Video z trajektu
korea

Šokující video z potápějícího se trajektu! Zůstaňte na místě a čekejte... NA SMRT!

Na veřejnost se dostalo šokující video, které zachycuje studenty, jak čekají na smrt v potápějícím se jihokorejském trajektu Sewol.

... Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama