Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 12:38 21.8.2012
Zákoník práce:

Na co máte právo ve vedru? Méně práce i delší přestávky

vedro
Foto: oficiální zdroj
Sdílet Přidat názor

Česko také dnes trápí tropické vedro, při kterém rtuť teploměru šplhá vysoko nad 30 °C. Podívejte se, na co máte podle právních předpisů na pracovišti nárok.

Podle právních předpisů vám musí zaměstnavatel zajistit přístup k pitné vodě, některá povolání upravená vládním nařízením č. 361/2007 Sb. mají dokonce nárok na tzv. ochranné nápoje. Při extrémních vedrech dokonce někteří zaměstnavatelé zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu. Předpisy nařizují i teplotu, na kterou musí být nastavená klimatizace na pracovišti.
 

Klimatické podmínky na pracovišti
 

Právní předpisy upravují klimatické podmínky na pracovišti. Od prvního dubna se pracoviště dělí podle způsobu větrání na kombinovaná (nucené nebo kombinované větrání) a na klimatizovaná (využito pouze technologické větrání).
 

Klimatizace
 

Nařízení vlády z jara letošního roku upravuje teplotu na klimatizovaném pracovišti. Při práci převážně vsedě s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 °C. Při práci převážně vsedě spojenou s lehkou manuální prací nebo při řízení osobního vozidla má být teplota klimatizace nastavena na 23 °C.
 

Letní pařáky Rekordní teploty v Česku! Zapište ZDE přímo do mapy, kolik je u vás stupňů
 

Pitná voda na pracovišti
 

Na každém pracovišti má být podle platných právních předpisů pitná voda. Náhrada vody se vypočítává podle druhu a namáhavosti práce. Jednotlivé práce jsou upraveny vládním nařízením č. 361/2007 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
 

Rozdělení prací do jednotlivých tříd naleznete v přiloženém dokumentu:


 

Příklad:

Při administrativních pracích v kanceláři, kde je teplota 35 °C, máte nárok za osmihodinovou směnu na 2,3 litru vody. Řidiči autobusů, ve kterém je teplota 35 °C, mají nárok za osmihodinovou směnu na 3,5 litru vody.
 

Právní předpisy ještě upravují tzv. ochranné nápoje. Na tyto nápoje však nemají nárok všichni. Jde pouze o ta pracoviště, kde není technicky možné odstranit extrémní teplo, a jen o některé druhy práce.
 

"Náhrada ztráty tekutin a minerálních látek prostřednictvím ochranného nápoje se uplatňuje v případě, že jde o práce zařazené do třídy IIb a vyšší (práce spojená s řízením některých vozidel, převažující práce vstoje s trvalým využitím obou rukou, paží a nohou a s přenášením břemen do 10 kg. Ve vyšších třídách jsou zařazeny ještě těžší práce – pozn. red.),“ píše se v nařízení vlády, které ochranné nápoje upravuje.
 

Letní vysoké teploty Tropické teploty sužují Česko. Co se děje s naším tělem? A jak s horkem bojovat


Ochranné nápoje by měly mít vhodnou teplotu, v létě 16 °C (minimálně 10 °C) s obsahem cukru do 2,5% objemu.
 

Režim práce
 

Pokud nelze klimatické podmínky na neklimatizovaných pracovištích ovlivnit, měl by zaměstnavatel upravit pracovní podmínky či dobu výkonu práce. Někteří zaměstnavatelé tak při extrémních vedrech svým zaměstnancům zkracují pracovní dobu. Právní předpisy ale pracovní podmínky ve velkých vedrech upravuji pro každé pracoviště individuálně podle fyzické náročnosti.
 

"Při překročení teploty 36 °C na pracovišti  musí být navíc uplatněn režim střídání práce a bezpečnostní přestávky stanovený podle výpočtu,“ uvádí vládní nařízení. Přesné doby přestávky se pro jednotlivé práce vypočítávají podle speciálních vzorců uvedených v tomtéž vládním nařízení v přílohách.


ČTĚTE TAKÉ:

Topíte se v potu? Rady, jak to zvládnout

Mrtvicí z horka ohroženy také ženy nad 40 let!

tn.cz / hmr

Související články

+29
sharp12
Tak to jsem se pobavil. Já říct že mám žízen nebo o zkrácené pracovní době tak jsem zkončil!!! Tady vládne otrokářský řád a vy děláte že je vše o.k !
-15
casier
Kdybych neměl v kanceláři klimatizaci a chlazené nápoje zdarma k tomu každý pátek volno tak do práce ani nechodím.Obávám se ale že ti co pracují u soukromníků si o takovém luxusu můžou jenom nechat ...
zwerka 21.8.2012 13:29
0
Tak to mě pobavilo ! Možná by nebylo od věci, kdyby ti slavní inspektoři vyrazili do terénu a sami zjišťovali stav věci ! By se asi divili ! Jako příklad mužu uvést že řidiči autobusu kdysi dostávali jedno balení šumivého vitamínu , bez vody, letos ...
ceflapojd 21.8.2012 13:14
0
už aby byla zima a mráz a sníh sněhové kalamity bílá tma to miluju. At de léto do pr.dele a nevrací se už nikdy léto nesnášim
caradura 21.8.2012 09:40
+1
Hahaha.Po 10 hod práce přijel nadřízený a když sme mu řekli že sme převařený,že by to chtělo zkončit,tak nám nadal do línejch zmrdů.Zákoník práce se nikde nedodržuje.Už se ani nedivím že únor 48 proběhl tak rychle.

Hlavní zprávy

Rychlodům

Dům snů postavili za rekordních 37 hodin. Vyšel je na 700 tisíc! GALERIE

Dům snů postavili za rekordních 37 hodin

Parta nadšenců postavila dům snů za rekordních 37 hodin. Vyšel je přitom jen na necelých 700 tisíc. Jak dům vypadá, na to se podívejte ...

 Celý článek

Hlavní zprávy

Dům snů postavili za rekordních 37 hodin
Rychlodům

Dům snů postavili za rekordních 37 hodin. Vyšel je na 700 tisíc! GALERIE

Parta nadšenců postavila dům snů za rekordních 37 hodin. Vyšel je přitom jen na necelých 700 tisíc. Jak dům vypadá, na to se podívejte ...

 Celý článek
Počasí - kroupy
výstraha

POZOR! Ženou se na nás silné bouřky a lijáky. MAPA POČASÍ

Až do konce týdne se budou odpoledne vyskytovat bouřky, může za to takzvané tlakové bahno. Denní teploty se přitom mohou vyšplhat až ...

 Celý článek
1641166
Nečekané krupobití

Praha je v šoku! Zasáhlo ji velmi silné krupobití a zaplavila hromada ledu!

Smršť ledových krup překvapila obyvatele centra Prahy. Na silnicích to vypadalo, jako by na ně někdo vysypal tuny ledových kuliček! ...

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama