Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 12:43 4.6.2010

Ze sokolovských dolů Medard a Libík bude do tří let jezero

Sdílet Přidat názor

U Sokolova začalo napouštění zbytkové jámy po bývalých dolech Medard a Libík z řeky Ohře. Za dva až tři roky napouštění má vzniknout jezero Medard, které bude mít bezmála 500 hektarů vodní plochy.

Objemem vody předčí i přehradu Jesenice u Chebu, řekl při otevření koryta mezi Ohří a Medardem generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek.
 

reklama

"Napouštění bude zpočátku pozvolné, protože se zároveň dokončují práce na zpevňování břehů. Až budou hotové, napouštění bude rychlejší," uvedl Štěpánek.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Sokolovská uhelná dostala pokutu 17 milionů
 

I tak ale bude množství vody, které do Medardu z Ohře poteče, závislé na stavu vody v Ohři. Ačkoli nápusť má kapacitu asi sedm metrů krychlových za sekundu, v Ohři musí pod nápustí zůstat minimálně šest metrů krychlových vody, řekl ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma. Průměrný průtok v Ohři je přitom jen málo nad šesti metry krychlovými za sekundu.
 

"Když bude vody málo, čerpat nebudeme, když bude vody zase hodně, je většinou špinavá a takovou do Medardu také pouštět nechceme," doplnil Štěpánek.
 

Aby se mohlo začít napouštět, bylo třeba, aby srážkové a důlní vody zaplnily dno do potřebné výšky. Otevřením stavidel už začalo aktivní napouštění. Trvat by mělo do roku 2012 nebo 2013, podle podmínek v Ohři.
 

Sokolovská uhelná, která je majitelem pozemků, chce do okolí budoucího jezera přivést podle Štěpánka jen takové aktivity, které jsou samofinancovatelné a nebudou závislé na dotování provozu. "Prvořadé je ale udržet v regionu práci. Pokud bude zaměstnanost, budou lidé ochotni zde utrácet peníze. Pokud ne, tak tady zůstane jen pusté jezero," upozornil Štěpánek.
 

Firma zároveň nechce konkurovat jiným svým aktivitám. Například Medard by neměl být konkurencí jezera Michal, které u Sokolova vzniklo zatopením bývalého dolu a které je vyhledávaným přírodním koupalištěm. Medard by měl být zaměřen spíše na vodní sporty.
 

U Medardu se počítá například s dalším golfovým hřištěm. To by ale podle Štěpánka nemělo mít charakter podobný jako kvalitní hřiště u Sokolova, ale mělo by být více veřejné. Na severní straně jezera se také počítá s bytovou výstavbou. Sokolovská uhelná však nechce pozemky prodávat developerům, aby zabránila spekulacím a nerealizovaným projektům.
 

Těžba v dole Libík začala v roce 1872, na sousedním Medardu pak v roce 1920. V dobách největší výkonnosti, v 80. letech minulého století, doly vytěžily ročně téměř 11 milionů tun uhlí. Pro srovnání letos Sokolovská uhelná plánuje vytěžit jen asi 8,5 milionu tun.
 

tn.cz / ČTK

Související články

calponn 4.6.2010 15:37
0
taky co jineho s dirou ze ,jako by nebylo v cr dost vody ale zase budeme mit more
27,44
27,48
19,86
19,89
33,33
33,39
22,48
22,52
další měny

Hlavní zprávy

VÍME PRVNÍ

Tělo Kateřiny Kolářové nalezeno, z vraždy obviněn JEJÍ PŘÍTEL!

Vražda Kateřiny Kolářové

Podle informací portálu TN.cz policisté našli tělo Kateřiny Kolářové, která zmizela v okoli rybníka Pohránov na Pardubicku. Jeji přítel ...

 Celý článek

Hlavní zprávy

Vražda Kateřiny Kolářové
VÍME PRVNÍ

Tělo Kateřiny Kolářové nalezeno, z vraždy obviněn JEJÍ PŘÍTEL!

Podle informací portálu TN.cz policisté našli tělo Kateřiny Kolářové, která zmizela v okoli rybníka Pohránov na Pardubicku. Jeji přítel ...

 Celý článek
Video z trajektu
korea

Šokující video z potápějícího se trajektu! Zůstaňte na místě a čekejte... NA SMRT!

Na veřejnost se dostalo šokující video, které zachycuje studenty, jak čekají na smrt v potápějícím se jihokorejském trajektu Sewol.

... Celý článek
Čech bez paměti nalezný v Norsku
To je síla!

Ano, dlužím 400 tisíc! Ale nic platit nebudu, vysmál se věřitelům Čech z Norska

Ti, kteří podezírají Čecha bez paměti, že si celý svůj příběh vymyslel, teď dostali vodu na svůj mlýn. John Smith, jak si muž nalezený ...

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama