Zajímavosti

Rusko přebírá továrny Renaultu. Chce v nich vyrábět Moskviče

Rusko přebírá továrny Renaultu. Chce v nich vyrábět Moskviče
Zdroj: Michal Klíma / MF DNES / Profimedia

Rusko přebírá závody, které v zemi vlastnil francouzský výrobce automobilů Renault. S Moskvou se firma dohodla na odprodeji místního závodu. Přes 60 % akcií společnosti Avtovaz, které vlastnil Renault, kupuje Ústřední vědecký výzkumný ústav automobilů a automobilových motorů.

V souvislosti s válkou na Ukrajině z Ruska odešla řada zahraničních společností, mezi nimi i francouzský Renault. Putinův režim se s tímto problémem tedy musí popasovat. S francouzskou automobilkou se podle ruské agentury TASS dohodl na odkoupení společnosti Renault Russia, v jejíchž továrnách bude vyrábět vlastní auta.

Překvapí však, která to budou. Podle německého webu Deutsche Welle oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin, že se v továrnách v hlavním městě začnou vyrábět auta pod legendární značkou Moskvič. 

Související obsah

​"Zahraniční vlastník se rozhodl uzavřít závod Renault v Moskvě. Je to jeho právo, ale nemůžeme dopustit, aby tisíce pracovníků zůstaly bez práce. Proto jsem se rozhodl převzít závod zpět do správy města a obnovit výrobu osobních automobilů pod historickou značkou Moskvič," uvedl Sobjanin.

Moskva skrz Ústřední vědecký výzkumný ústav automobilů a automobilových motorů odkoupí i podíl Renaultu ve společnosti Avtovaz, ve které francouzská automobilka vlastnila přes 60 % akcií. Pokud se však situace na Ukrajině uklidní, mohou si Francouzi své akcie do šesti let odkoupit zpátky.

Podívejte se na reportáž o Moskvičích z pořadu Víkend (2018):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události