Domácí

Pozor, kde kupujete dálniční známku. Výběr je důležitý i kvůli poplatkům

Pozor, kde kupujete dálniční známku. Výběr je důležitý i kvůli poplatkům
Zdroj: eDalnice.cz

Ministerstvo dopravy apeluje na řidiče, aby k on-line nákupu elektronických dálničních známek využívali pouze oficiální webové stránky edalnice.cz. Lidé tak mohou ušetřit nemalé peníze, navíc neriskují, že jejich platební údaje zneužijí podvodníci.

Dálniční známku je možné zakoupit na přepážkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích na dálnicích. Pro nákup přes internet by měli řidiči využívat pouze stránky edalnice.cz, které jsou jediným oficiální e-shopem. Jak upozorňuje ministerstvo dopravy, v opačném případě lidé riskují, že se jim nákup pořádně prodraží.

Zatímco cena elektronické dálniční známky vychází z nařízení vlády, je pevně stanovena a činí 1 500 korun na rok (eko cena 750 korun), 440 korun na 30 dní (eko cena 220 korun) a 310 korun na deset dní (eko cena 155 korun), na internetu se objevují stále nové a nové webové stránky, které si účtují za nákup zcela zbytečné poplatky. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) spolu se státním podnikem CENDIS proto nyní řidiče varuje před nákupem na těchto neoficiálních webech.

"Zákazníkům se nákup přes neoficiální weby nejenom prodraží, ale zároveň podstupují bezpečnostní riziko, když do neoficiálního webu zadají například údaje ze svých platebních karet," varuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který státní e-shop provozuje.

Související obsah

​Neoficiální weby se často tváří jako oficiální stránky nebo zprostředkovávají prodej elektronických známek pro více evropských států. Účtují si ale manipulační poplatek za zprostředkování nebo údajný "eko poplatek".

"Neoficiální weby prodávající dálniční známky se někdy graficky velmi podobají státnímu e-shopu edalnice.cz, což je hrubě neetické. Průběžně je všechny řešíme právní cestou," upozorňuje Lucie Bartáková, ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů SFDI, který je správcem systému.

Klíčová je opatrnost

SFDI i CENDIS upozorňují řidiče, aby si vždy ověřili, kde známku kupují. "V adresním řádku webového prohlížeče pokaždé zkontrolujte, že nakupujete na jediném oficiálním e-shopu edalnice.cz. Na státním webu můžeme zaručit, že k cenám za známku řidič nezaplatí žádné další poplatky. A dostane potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Díky němu pak může třeba změnit SPZ před začátkem platnosti známky nebo upravit až dva znaky v průběhu její platnosti. Nic z toho není při nákupu na neoficiálním kanálu garantováno," vysvětluje Paroubek.

Seznam některých neoficiálních webů, které si účtují zbytečné poplatky: czdalnice.cz, digitale-vignette-online.cz, e-vignettes.com.

EU chce novou dálniční známku pro všechny (18. 4. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události