Zahraničí

Jednodenní dálniční známka v EU už od roku 2024. Podívejte se, na kolik vyjde

Evropská unie (EU) schválila zavedení jednodenní dálniční známky ve všech členských státech, a to nejpozději od roku 2024. Vyslyšela tak volání evropských motoristů, kteří danou zemí pouze projíždějí a nechtějí zbytečně utrácet za několikadenní známky. Ceny se ale v jednotlivých zemích budou lišit.

Zpoplatněné dálnice jsou samozřejmostí ve většině evropských států, ať už ve formě mýtného nebo známky. "Mýtné je v Polsku, ve Francii, Španělsku, Portugalsku a tak dále. Naopak známky jsou v Rakousku, u nás, na Slovensku," uvedl mluvčí autoklubu ÚAMK Igor Sirota.

A právě ve státech Evropské unie, kde se za dálnice platí systémem známek, bude od roku 2024 povinné nabízet řidičům i kupón nebo elektronickou známku jednodenní. "Cena té jednodenní dálniční známky nesmí přesáhnout devět procent ceny roční známky. To znamená, že ta definitivní cena známky se bude teprve určovat," vysvětlil zástupce mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta.

Související obsah

Kdyby byla povinnost platná již nyní, poplatek za jednodenní využití dálniční sítě by v Česku činil maximálně 135 korun. V Maďarsku, kde jsou ceny nejvyšší, 254 korun. V Rakousku bychom za den na dálnici zaplatili 208 korun, na Slovensku 111 korun a ve Slovinsku korun 122.

Při cestě na týdenní dovolenou v Chorvatsku přes Rakousko, Slovinsko a zpět bychom ušetřili na českých dálnicích dohromady 40 korun, v Rakousku by se stále vyplatilo koupit 10denní známku, ve Slovinsku bychom ale ušetřili významně. Po zavedení jednodenních kuponů bychom ušetřili přes 500 korun. Dohromady by tedy úspora byla téměř 550 korun.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události