Za volantem

Po tvrdé srážce s jelenem zbyl z fabie jen vrak. Jak střetu se zvěří předejít?

Po tvrdé srážce s jelenem zbyl z fabie jen vrak. Jak střetu se zvěří předejít?
Zdroj: Policie ČR

Škoda minimálně 150 tisíc korun, zdemolovaná přední kapota, střecha, okno, dveře propíchané od paroží. Tak dopadla bílá Škoda Fabia po srážce s jelenem na Českokrumlovsku. Její 82letý řidič musel být ošetřen v nemocnici.

Drsná srážka s divokou zvěří se odehrála v úterý odpoledne na silnici první třídy mezi obcí Kladenské Rovné a Šebanovem na Českokrumlovsku. Vůz Škoda Fabia se tam srazil s jelenem.

"Na vozidle je škoda za nejméně 150 tisíc, jelen střet přežil a utekl," podotýká policejní mluvčí Miroslav Šupík. Dvaaosmdesátiletý řidič dopadl hůř, musel být převezen na ošetření do nemocnice v Českých Budějovicích.

Střet s jelenem zdemoloval vozidlo | Zdroj: Policie ČR

​Neveselý je i pohled na jeho zdemolované auto, které vypadá, jako kdyby na něj spadl pořádný strom. "Na vozidle byla nehodou způsobena škoda za nejméně 150 000 korun," podotýká policejní mluvčí.

Související obsah

​Podobných případů teď přibývá. Divoká zvěř je na podzim nejaktivnější a riziko srážky výrazně stoupá především ve večerních a ranních hodinách v blízkosti polí a lesů. Spárkatá zvěř má navíc období říje a řídí se úplně jinými pudy, než je pud sebezáchovy.

Co může řidič udělat, aby snížil riziko střetu?

"Je důležité si uvědomit, že vysoká zvěř má tendenci pohybovat se především za svítání a za soumraku. Při nočním oslnění světlomety vozidla je vysoká zvěř zmatená a zůstává často stát na silnici a neutíká," popisuje Miroslav Šupík.

Střet s jelenem zdemoloval vozidlo | Zdroj: Policie ČR

​Ke střetu však může dojít v jakoukoliv denní dobu. "Jsme na konci září, a tak je důležité poznamenat, že v období od října do prosince dochází u vysoké zvěře k páření. Měli bychom tedy v tomto období jezdit se zvýšenou opatrností," podotýká policejní mluvčí.

Zvíře zpravidla neputuje osamoceně. Pokud tedy uvidíte přecházet přes cestu srnku, zpomalte, vždy je velká pravděpodobnost, že bude v blízkosti celé stádo.

Související obsah

​V místech, kde je pravděpodobný výskyt zvěře (lesní cesta, úsek označený dopravní značkou "pozor zvěř" apod.), zpomalte. A pokud je to možné, při jízdě kontrolujte obě strany silnice.

"V případě jízdy za tmy se soustřeďte, zda nevidíte záblesky očí zvířat v okolí cesty. Pokud oči zahlédnete, okamžitě zpomalte a ideálně vypněte dálková světla. Někdy pomůže i vyplašit zvíře troubením," dodává Šupík.

A jak se zachovat, když před vás zvěř vyskočí na silnici?

Jakmile se zvěř objeví na silnici, vypněte dálková světla, přibrzděte a pomalu pokračujte. Rozhodně nestrhávejte volant, nekličkujte. Můžete snadno dostat smyk a skončit v příkopu nebo narazit do stromu, což mívá mnohem vážnější následky.

Když už je střet opravdu nevyhnutelný, je lepší do zvířete najet než riskovat život překotným vyhýbacím manévrem.

Související obsah

​A když ke srážce dojde, tak i v případě, že je škoda zcela minimální nebo zraněné zvíře z místa nehody uteče, má řidič povinnost oznámit událost policii. Policisté pak řidiče poučí, jak dále postupovat, zeptají se na případná zranění posádky a na nutnost přivolání záchranné služby.

Policisté vyrozumí i majitele zvěře, což bývá většinou místní myslivecké sdružení, které se o usmrcené nebo zraněné zvíře postará. V případě, že si řidič odveze mrtvé zvíře domů, dopouští se přestupku proti majetku, nebo dokonce krádeže. Na zvíře by člověk navíc neměl nikdy sahat, jelikož zraněný kus může být agresivní nebo nemocný.

V polovině září překvapil řidiče mezi obcemi Prácheň a Nový Bor "letící" zdatný jelen. K nehodě chyběly centimetry. Poodívejte se na děsivý moment ve videu:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události