Domácí

Válku na Ukrajině připomínají v Praze ohořelé vraky aut. Tohle jsou jejich příběhy

Čtyři ohořelá torza aut jsou až do 13. října vystavena na prostranství před jižní tribunou strahovského stadionu v Praze. Do Česka dorazila z Ukrajiny, konkrétně z Kyjevské oblasti. Mají připomenout hrůzy válečného konfliktu a osudy jejich majitelů.

"Chceme zprostředkovat realistický prožitek toho, jak vypadá válka na Ukrajině a čtyři osudy jejích obyvatel, majitelů těchto aut," popisuje organizace Post Bellum, která tuto zvláštní výstavu zaštiťuje v rámci svého stěžejního projektu Paměť národa.

Vraky dorazily do Prahy na Festival Paměti národa, který na pražském Strahově proběhl o víkendu, a jako připomínka zůstanou před strahovským stadionem až do 13. října.

U každého z aut si příchozí můžou poslechnout autentická svědectví o tom, jak životy lidí na Ukrajině prochází válka. Tady je část příběhů čtyř ohořelých vraků a jejich majitelů:

Kia Cerato

Majitelem prvního auta byl plavecký instruktor Rostislav S. z obce Zabuča u Irpině, kde taky jeho Kia Cerato shořela. Rostislav si auto koupil před sedmi lety. Parkoval ho u svého nedávno dostavěného domu, do něhož investoval své úspory. A autem s rodinou často jezdíval na výlety i do Kyjeva na nákupy.

Zdroj: Post Bellum

​4. března 2022 jejich dům zasáhly dvě ruské rakety, výbuchy a následný požár dům zcela zničily. Rodina byla v tu chvíli ukryta ve sklepě a všichni naštěstí přežili, byť s modřinami, popáleninami a zlomeninami.

Rodina ale přišla o milovaného psa Cobyho, osobní doklady, nábytek, pracovní nástroje, skoro všechno vybavení domu a také o jedno ze dvou aut.

Zdroj: Post Bellum

​"Krátce po bombardování vstoupily do vesnice ruské jednotky. Po šesti dnech se Rostislavovi s ženami podařilo z domu utéct. Využili ubrusy, které posloužily jako bílé vlajky. Vyšli z domu ve chvíli, kdy se střelba na chvíli utišila, nasedli do druhého, nezničeného auta, z okýnka vystrčili improvizované vlajky. Při jízdě měli všichni kromě řidiče Rostislava neustále zvednuté ruce nad hlavou a pomalu projížděli mezi ruskými vojáky. Mnoho jejich sousedů, kteří se o podobný útěk pokusili, ruští vojáci rozstříleli. Jim se podařilo projet čtyři klíčové kilometry až k ukrajinskému checkpointu a byli zachráněni. Nyní sbírají síly, aby mohli začít znovu," doplňuje příběh organizace Post Bellum.

Chevrolet Captiva 

Vůz značky Chevrolet vlastnili manželé Jana a Juri, který byl generálním ředitelem mezinárodní sportovní asociace. Žili s pětiletou dcerkou Jašou v panelovém domě v Irpini, auto si koupili v roce 2014 krátce po svatbě a byli s ním i na dovolené u moře.

Zdroj: Post Bellum

​Na konci letošního února s ním chtěli ujet. Před výbuchy a válečnými manévry na nedalekém letišti Hostomel. Klíčový most do Kyjeva ukrajinské síly předešlou noc vyhodily do povětří, takže rodině zbyla jediná možnost: jet na jih. Od kamarádky však dostali zprávu, že právě na této trase Rusové střílejí do aut s rodinami a zabíjejí všechny včetně dětí. A tak se raději vrátili domů.

Situace se zhoršovala každým dnem. V obchodech docházelo jídlo, zvuky výbuchů slyšeli stále blíž. A když se naskytla možnost uniknout z Irpině evakuačním vlakem pro ženy a děti, Juri neváhal a odvezl manželku i dcerku na nádraží.

"Můj manžel Juri stál na konci chumlu lidí. Jediné, co mi dodalo trochu klidu, bylo, že jsem s ním navázala oční kontakt a přečetla ze rtů: 'Všechno bude v pořádku.' Cítila jsem, že se možná vidíme naposledy," napsala Jana Paměti národa.

Juri se nakonec s rodinou šťastně shledal v Kyjevě, když po několika dnech skrývání ve sklepě opustil město pěšky, z krytu do krytu přes bitevní vřavu.

Zdroj: Post Bellum

​Jeho dům i před ním zaparkované auto nakonec v důsledku ostřelování vyhořely. "Objevili jsme ho na rozlehlém irpiňském 'pohřebišti aut'," popisuje tým Paměti národa.

Range Rover P38  

Terénní Range Rover P38 patřil automechanikovi Petrovi D. Říkal mu familiérně "Ranžik", tři měsíce do něj montoval nový dieselový motor, opravené auto si už ale neužil. 

Zdroj: Post Bellum

​Když v únoru začalo ruské bombardování, jeho dílna v Irpini se proměnila v kryt nejen pro jeho rodinu, ale i pro přítele s jeho manželkou a malým synkem. Před dílnou se sousedy a bratrem vlastními silami smontovali protitankové ježky. Ty ale zkáze jeho domova nezabránily. 

Druhý nebo třetí den války Petr naložil obě rodiny do dodávky, kterou měl k dispozici, a odjeli. V poslední den, kdy se z Irpině mohli dostat.

Posádce se podařilo i po rozbombardovaných silnicích dostat až do Kyjeva. "Jako vynikající řidič, odhodlaný za každou cenu dopravit své blízké do bezpečí, prokličkoval mezi krátery a sutinami po bombardování," uvádí Post Bellum.

Zdroj: Post Bellum

​Range Rover zůstal v Irpini před dílnou. Petr ho nezamkl a nechal v něm technický průkaz i klíčky, aby ho kdokoliv z ukrajinských sousedů mohl použít k útěku. Auto ale skončilo jinak – Petr netuší, co přesně se stalo, zda do něj střelili z tanku, nebo v důsledku bombardování vypukl v okolí požár, který přeskočil i na vůz.  

Ford Mustang Convertible

Luxusní kabriolet patřil muži, jehož pravé jméno Paměť národa neuvádí. Říká mu Dimitro. "Zničený vůz nám daroval, ale sám chce zůstat v anonymitě, obává se prozradit místo svého pobytu či své povolání. Vedou ho k tomu bezpečnostní důvody," vysvětluje.

Zdroj: Post Bellum

​Dimitro se svou těhotnou manželkou utekli z předměstí Kyjeva den před vypuknutím války, ve středu 23. února 2022. Došlo jim, že se můžou brzy ocitnout v ohrožení, a tak vyjeli druhým, praktičtějším a méně nápadným vozem k západním hranicím se Slovenskem jižně od Lvova.

Dnes s hrůzou, ale z bezpečí sledují, co Rusové na Ukrajině páchají. Od svých přátel se dozvídají, jaké hrůzy se děly v Irpini, Buči a Hostomelu.

Zdroj: Post Bellum

​Začátkem dubna si telefonovali se svými sousedy, kterým se už nepodařilo uprchnout a řádění ruských vojáků přežili v úkrytu ve sklepě. Ti jim sdělili, že jejich dům byl zcela zdemolován a jejich Ford Mustang totálně zničen výbuchem a následným požárem.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události