Ekonomika

OPEC a Rusko přiškrtily těžbu. Benzín a nafta už začaly zdražovat

Vypadá to, že ceny pohonných hmot půjdou znovu nahoru. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko se totiž dohodly na výrazném omezení těžby. Produkce ropy se denně sníží o dva miliony barelů. A to podle ekonomů povede k tomu, že barel se bude obchodovat minimálně za sto dolarů. Tím pádem poroste i cena nafty a benzínu.

Od začátku října se u nás zvedly ceny nafty v průměru o 30 haléřů, benzínu o 1,80 Kč. Už to se řidičům nelíbí. Jenže státy, které ropu těží, prý vydělávají málo. Kvůli omezení výroby, inflaci a stagnaci ekonomik se ropy prodává méně.

"Jak se celkově zhoršuje ekonomická situace ve světě, tak se i snižuje poptávka po ropě, což vede k dramatickému propadu ceny," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček ze společnosti BH Securities.

A tak státy OPEC po dohodě s Ruskem přišly s omezením těžby. Sníží se o dvě procenta denní spotřeby ropy ve světě – o dva miliony barelů. Barel ropy se tak brzy bude znovu prodávat nejméně za 100 dolarů.

Související obsah

​Jak moc pohonné hmoty zdraží u našich čerpacích stanic, se ale ekonomové neshodnou. "Můžeme očekávat, že cena nafty se vrátí k 50 korunám za litr," obává se ekonom Jiří Nožička z Univerzity Pardubice.

Štěpán Křeček tak dramatické zdražení nečeká. "Řekl, bych, že to nebude tak dramatické, že bude cena nafty stagnovat," dodal.

Zatímco ještě před rokem v září byla průměrná cena nafty a benzínu u nás pod 33 korunami, letos v únoru, kdy Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, stoupla průměrná cena skoro na 37 korun za litr. V březnu už byla vyšší o deset korun a na maxima se vyšplhala letos v červenci. kdy byl průměr 47 korun a 73 haléřů.

Rozhodnutí o omezení těžby kritizují USA, prý pro to není žádný důvod. Další jednání má OPEC na programu začátkem prosince.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události