Zahraničí

Obří pokuta pro americkou automobilku. Roky tajila vážnou závadu svých motorů

Obří pokuta pro americkou automobilku. Roky tajila vážnou závadu svých motorů
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Obří automobilka General Motors musí zaplatit více než 102 milionů dolarů, tedy přes 2,5 miliardy korun. Rozhodl o tom soud v Kalifornii, podle kterého výrobce klamal svoje zákazníky.

Největší americký automobilový koncern Genral Motors (GM) skrýval vážnou závadu jednoho ze svých výkonných motorů, která se projevovala nadměrnou spotřebou oleje. Takový je verdikt kalifornského okresního soudu, jež tak podpořil hromadnou žalobu, kterou na GM podalo 38 tisíc lidí.

Závada se totiž týkala 5,3litrového motoru V8 Vortec 5300 LC9 čtvrté generace, se kterým v USA jezdí desítky tisíc pick-upů a SUV.

Související obsah

​Automobilka, které patří Buick, Cadillac, Chevrolet či GMC a dříve vlastnila i Opel a Vauxhall, podle soudu dobře věděla, že tento motor nadměrně "žere" olej, jenomže s tím nedokázala nic udělat, závadu skrývala a auta prodávala dál.

Podle portálu Business Wire to vedlo k poškození a předčasnému selhání motorů v desítkách tisíc aut slavní americké značky prodaných v letech 2011 až 2014.

Žaloba byla poprvé podána v roce 2016. Interní dokumenty General Motors podle ní dokazovaly, že společnost byla na závadu motoru včas upozorněna. Mělo jít o vadné pístní kroužky, motor tedy špatně těsnil a olej se dostával tam, kam neměl.

Automobilka doporučila prodejcům, aby písty dotčených vozidel, v roce 2011 provedl konstrukční změny motoru, ale problémy to nevyřešilo. Po roce 2014 nakonec výrobu motoru ukončila. To už ale bylo pozdě.

Související obsah

​Soud jí tak nařídil vyplatit jako náhradu 102,6 milionu dolarů, což se může zdát jako obří suma. Pro společnost s tržní kapitalizací téměř 50 miliard dolarů to ale nebude zas takový problém.

A závratné kompenzace se nedočkají ani poškození zákazníci - vzhledem k tomu, že jde o hromadnou žalobu, na každého z 38 000 žalujících připadne 2 700 dolarů, v přepočtu tedy necelých 70 000 korun.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události