Autonovinky

Dacia nabídne první hybrid. Dostane 140 koní, ale také podstatně vyšší cenovku

Dacia nabídne první hybrid. Dostane 140 koní, ale také podstatně vyšší cenovku
Zdroj: Renault Group

Rumunská Dacia pokračuje v elektrifikaci. Po laciném a slaboučkém bateriovém crossoveru Spring nabídne zákazníkům i hybrid. S kombinací spalovacího motoru a elektromotorů vyjede jako první praktický model Jogger.

Dacia na autosalonu v Paříži představí model Jogger s hybridním ústrojím. "Rozšiřující se řada řešení Eco-Smart poprvé zahrnuje hybridní motor o výkonu 140 koní," vzkázala automobilka v tiskové zprávě.

Až sedmimístný Jogger, který měl premiéru před rokem, je dosud dostupný jen s litrovými přeplňovanými motory, které mohou spalovat benzín nebo LPG.

Nabídku doplní úplně nové ústrojí typu full-hybrid kombinující startér generátor a elektromotor s atmosférickou benzínovou čtyřválcovou "jedna-šestkou".

Premiéru si Jogger Hybrid 140 odbude už o víkendu, od začátku příštího roku chce Dacia přijímat objednávky. Do evropských showroomů pak historicky první hybrid rumunské automobilky dorazí příští rok na jaře.

​Techniku ​​si Dacia vypůjčila v rámci mateřského koncernu od Renaultu, konkrétně z Clia E-Tech, píše portál autoevolution. Spalovací motor by tak měl obstarávat zhruba dvě třetiny celkového výkonu, elektromotory zbývající třetinu.

"Technologie, kterou si již skupina Renault osvojila, je pro Dacii další příležitostí, jak využít osvědčené komponenty a osvědčenou technologii," podotýká automobilka.

Související obsah

​Sestavu doplní malá Li-ion baterie s kapacitou 1,2 kWh a vícerežimová automatická převodovka, která nepotřebuje synchronizaci. Ústrojí rovněž nepotřebuje žádný hnací řemen přídavných agregátů, protože vodní čerpadlo, kompresor, klimatizace a další pojedou na elektriku.

Celé ústrojí je tak jednodušší a díky tomu může být i spolehlivější. I tak se ale prodraží. Proti klasické variantě Joggeru (nejlevnější verze stojí necelých 360 000 korun) bude hybrid minimálně o 100 tisíc dražší, je ale dost možné, že cena přeskočí i půl milionu. Kvůli místu pro baterii navíc nejspíš nebude možné vyrábět hybrid v sedmimístné variantě.

I tak rumunská automobilka tvrdí: "Dacia Jogger se stane nejdostupnějším sedmimístným hybridem na trhu."

Související obsah

​Spolu s Joggerem Hybrid 140 Dacia v Paříži představí limitovanou edici Dusteru. Ta bude označena jako Mat Edition a bude mít speciální lak, nejsilnější motor a plnou výbavu. Dorazí také její odvážný koncept Manifesto.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události