Zahraničí

Už i Nissan definitivně mizí z Ruska. Fabriku prodá za euro a přijde o miliardy

Už i Nissan definitivně mizí z Ruska. Fabriku prodá za euro a přijde o miliardy
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Sedmnáct miliard korun nechává v Rusku automobilka Nissan, která se rozhodla ze země definitivně zmizet. Svoji továrnu u Petrohradu tam ale nechá za pouhé jedno euro.

Výrobu Nissan v Rusku zastavil už v březnu kvůli přerušení dodavatelského řetězce. Od té doby prý "monitoroval situaci", ale vzhledem k tomu, že žádná změna není na obzoru, automobilka se rozhodla odejít. Doplnila, že kvůli odchodu z Ruska ztratí 100 miliard jenů, tedy v přepočtu 17 miliard korun.

Nissan tak navazuje na kroky svého hlavního akcionáře, kterým je francouzský koncern Renault. Ten se už v květnu zbavil svého většinového podílu v ruské automobilce AvtoVAZ a převedl ho na ruský výzkumný automobilový institut NAMI. Údajně za jeden rubl.

Související obsah

​Stejný krok teď avizoval i japonský Nissan. Státní instituci převede celý svůj byznys za jediné euro. Podle informací agentury Reuters to zahrnuje výrobní a výzkumná zařízení Nissanu v Petrohradě a také prodejní a marketingové centrum v Moskvě.

Přibližně 2 000 zaměstnanců po přechodu fabriky na ruského majitele prý získá 12měsíční ochrannou lhůtu, během které nebudou moci být propuštěni.

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo, že Nissan má právo do šesti let odkoupit podnik zpět. Samozřejmě už za komerční cenu.

Související obsah

​Teprve před pár dny odchod z Ruska avizovaly i další japonské značky. Toyota oznámila, že už dál nepočítá s obnovením výroby a svoji petrohradskou továrnu chce prodat. Stejně má nakročeno i Mazda. Její stažení ze země je prý předmětem jednání, protože nevidí žádnou cestu k obnovení výroby v Rusku. Definitivní odchod zvažuje i Mitsubishi.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události