Autonovinky

Hyundai a Kia chtěly ochránit majitele aut před šílenými nájezdy zlodějů. Dopadlo to bídně

Hyundai a Kia chtěly ochránit majitele aut před šílenými nájezdy zlodějů. Dopadlo to bídně
Ilustrační snímek. | Zdroj: Profimedia

Jak už jsme vás informovali, majitelé některých aut korejských značek Kia a Hyundai čelí v USA obří vlně krádeží. Nastartovat některé modely bez klíče je totiž velmi snadné, a tak spousta mladých zlodějíčků začala tato auta krást jen tak pro zábavu. Automobilky chtěly majitele aut ochránit, nedopadlo to ale vůbec dobře, píše americký motoristický portál Jalopnik.

Parta zlodějů, kteří si začali říkat "Kia Boys" zveřejnila na sociálních sítích návod, jak snadno ukrást některé modely korejských značek Kia a Hyundai. K tomu se přidala výzva na tiktoku, která rychle nabrala na popularitě. A peklo bylo na světě.

Ve Spojených státech byly ukradeny už tisíce aut korejských značek. Většinou jen tak pro zábavu a pro pár minut slávy na sociálních sítích.

Policisté potvrzují obrovský nárůst krádeží a také to, že za nimi stojí často party mladých lidí. S ukradenými vozy se většinou vydovádí a pak je někde odstaví, v řadě případů nabourané.

Řádění rozpoutala skupinka mladíků z Milwaukee, která přišla na to, že některá auta se dají nastartovat jen pomocí USB kabelu podobného tomu, který se používá k nabíjení telefonů. Svůj "objev" mladíci už vloni zveřejnili i s návodem a nastartovali tak "Kia Challenge", výzvu, které se mnohdy účastní i náctileté děti.

Související obsah

​​Problém se týká některých modelů Kia a Hyundai z let 2010 až 2021 bez imobilizéru, které se stále startují mechanickým klíčem. Vloupání do auta a nastartování trvá 20 až 30 vteřin.

Koncern Hyundai Motor Group, kterému patří obě značky, už kvůli nájezdům zlodějů čelí hromadným žalobám majitelů aut. Jejich advokáti tvrdí, že auta byla kvůli úspoře nákladů vyrobena bez řádného zabezpečení. A automobilky na problém nereagovaly ani žádnou svolávací akcí, při které by zajistily nápravu.

Hyundai v reakci na vlnu krádeží začal distribuovat policejním oddělením po USA zámky volantu, aby je policisté nabízeli majitelům dotčených aut zdarma jako odstrašující prostředek. Zároveň vzkázal, že pro majitele vozů vymyslí lepší řešení.

Jak informoval například americký Forbes, na začátku října Hyundai skutečně s řešením přišel. Jenomže tahle "oprava" jen přilila olej do ohně.

Jihokorejský výrobce totiž začal k dealerům distribuovat speciální sadu, která má problém s chybějícím imobilizérem vyřešit. Jde o senzory napojené na hlasitý alarm se silným světelným efektem. Zloděje má odradit hned v první fázi "krádeže", má tedy ochránit auto už před rozbitím okna.

Cena byla oficiálně stanovena na 170 dolarů, tedy zhruba 4 300 korun.

Sady dodává společnost Compustar a lze je zakoupit u všech prodejců Hyundai v USA. Cenu prý ale nikdo z nich nedodržuje. Ve skutečnosti v průměru šplhá na 209 dolarů (skoro 5 300 korun) a k tomu si prodejci účtují za instalaci dalších 210 dolarů na hodinu.

Související obsah

​Profesionální instalace je přitom nezbytná, takže majitelé aut ve výsledku dají za tuhle "záplatu" 730 až 750 dolarů, což je neuvěřitelných 19 tisíc korun. Pro Jalopnik to potvrdil Jonathan Michaels z kalifornské advokátní kanceláře, která řadu majitelů aut zastupuje.

Že měla náprava stát jen čtvrtinu nebo pětinu výsledné částky? Prodejci prý tvrdí, že o ničem takovém nikdy neslyšeli.

Advokátní kancelář navíc nabízenou sadu porovnala s cenami na trhu. A stejný set od stejného výrobce našla na Amazonu za 54 dolarů. Jalopnik dodává, že podobná sada se dá sehnat i v řetězci amerických supermarketů Walmart. Cena? Necelých 60 dolarů, v korunách tedy zhruba patnáct stovek.

Související obsah

​Právník tak tvrdí, že Hyundai celou kauzu jen využil jako příležitost k zisku. Advokáti tak tlačí na výrobce, aby vyhlásil svolávací akci a tisíce aut upravil na vlastní náklady. Jenomže to by automobilku stálo miliardy.

Jak Hyundai, tak Kia vzkazují, že pro příští rok vyvíjejí aktualizaci softwaru, která by měla prevenci před krádežemi posílit, dostupná má ale být až pro příští rok.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události