Domácí

Velký techničák bude minulostí. Konec jeho papírové podoby je zase o krok blíž

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení zrušení papírové podoby velkého technického průkazu. Majitelům aut by tak měl stačit už jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle. Změna by měla platit od roku 2024, informuje ministerstvo dopravy.

"Díky digitalizaci ušetříme miliony korun, nervy řidičů a zbavíme se zbytečné byrokracie. Všechny důležité údaje budou dostupné elektronicky, případně na malém technickém průkazu," říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Od roku 2024 tak nebudou muset mít majitelé aut velký techničák v papírové podobě, který je dnes potřeba už jen sporadicky. Například na STK, při převodu auta na nového majitele nebo při řešení škodní události s pojišťovnou.

Záznamy o vozidle by měly být vedeny elektronicky. Registrační doklad budou úřady stále vydávat, ale bude se skládat pouze z jedné části. U starších vozidel ministerstvo počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se technický průkaz odebere (odeberou se oba doklady) a vydá se doklad nový.

Související obsah

​"Neuvažujeme o žádné jednorázové nebo termínované lhůtě na výměnu. Pro majitele nových vozidel se nic nezmění, registrovat se bude stejným způsobem, pouze bude úřad vydávat jen jeden registrační doklad," přibližuje ministr Kupka.

Digitalizace a zjednodušení dopravních agend mají být dokončeny do konce února roku 2025. "Do této doby chceme postupně umožňovat lidem řešit různé životní situace spojené nejen s agendou vozidel elektronicky, tedy tak, abychom ušetřili jejich čas i peníze," vzkazuje ministerstvo.
 
Ještě letos chce spustit Portál dopravy, kde bude kromě služeb týkajících se vozidel také agenda řidičů, plavby nebo letectví.

Související obsah

​"Život lidem letos ulehčíme třeba i v případě řidičských průkazů, kdy zavedeme elektronické podání žádosti k jejich výměně i v případě krádeže, ztráty nebo změny údajů. Další chystanou on-line novinkou v rámci spuštění Portálu dopravy jsou takzvané BLESKY, což je žádost o zrychlené vyřízení vydání řidičského průkazu do pěti pracovních dnů," dodává mluvčí ministerstva Martin Brychta.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události