Domácí

S přezouváním neotálejte. Servisy hlásí poslední volné termíny

S přezouváním neotálejte. Servisy hlásí poslední volné termíny
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

S příchodem listopadu začíná sezona zimních pneumatik. Pokud ještě nemáte přezuto, je na čase to začít řešit. Rozvrhy pneuservisů se totiž rychle plní.

Zima se blíží. Už od 1. listopadu nastane řidičům při mrazech povinnost mít na kolech zimní pneumatiky a pneuservisy tak mají napilno. Redakce TN.cz se proto rozhodla zjistit, jestli se dá do servisů ještě před začátkem zimní sezóny objednat a na kolik vás to asi vyjde. 

Přezutí

Volné termíny na výměnu pneumatik neúprosně mizí. Takřka všechny oslovené servisy se shodly, že je nejvyšší čas se objednat. Většina měla v půlce října ještě několik málo termínů do konce měsíce volných, některé už ale objednávají až na začátek listopadu. "No, ještě tu pár termínů na říjen máme. Už teď mám ale na lince dalšího člověka," řekl redakci TN.cz majitel pražského servisu.

To, kolik zaplatíte za výměnu obutí na vašem voze, záleží na typu kola a pneumatiky i na dalších službách, jako je výměna ventilků, mytí kol nebo plnění speciální směsí. "Odvíjí se to třeba i od toho, jestli tam máte měřič tlaku a o jaký měřič jde. U chytrého si připlatíte 114 Kč za kolo, u pasivního jenom 27 Kč," sdělil TN.cz pracovník pneuservisu v Jihlavě. 

Cena přezutí čtyř pneumatik se pohybuje většinou kolem 1 000 Kč (+/- 300 Kč). Výměna celých kol je pak většinou o 200 až 300 Kč levnější.

Kolik stojí zimní pneumatiky

Pokud už máte zimní pneumatiky ojeté, nebo je nemáte vůbec, můžete si koupit pneumatiky nové, nebo repasované, tzv. protektory.

Protektory jsou sice levnější, na jejich kvalitě se ale podílí spousta faktorů. Záleží například na stavu původní sjeté pneumatiky nebo na technologii opravy. Levné protektory tak můžou způsobit horší jízdní vlastnosti i menší komfort při jízdě, upozorňuje web az-pneu.cz

Související obsah

Pokud toho tedy v zimě moc nenajezdíte, jsou protektory vhodná volba. Naopak pokud patříte mezi velké cestovatele, nebo se po cestách rádi proháníte maximální povolenou rychlostí, pak byste měli investovat spíše do nových pneumatik.

Cena zimního obutí samozřejmě záleží také na značce pneumatik, velikosti kol, nosnosti a maximální povolené rychlosti pro danou pneumatiku. Například cena oblíbeného rozměru 205/55 R16 se v většinou pohybuje mezi 1 500 a 3 500 Kč za jednu novou pneumatiku. Za kompletní sadu tak nyní dáte v průměru 10 000 Kč. Oproti loňskému roku jde o zdražení asi o 20 %.

U protektorů pak většinou zaplatíte asi 1 000 až 1 500 Kč za jednu pneumatiku. Při nákupu kompletní sady tak můžete v porovnání s novými gumami ušetřit až několik tisíc.

Co říká zákon

Podle zákona musí mít řidiči zimní pneumatiky nasazeny mezi 1. listopadem a 31. březnem v případě, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu či ledu nebo lze tyto podmínky předpokládat.

Ministerstvo dopravy k tomu dodává, že pokud je teplo a cestujete pouze na krátkou vzdálenost (třeba na nákup), můžete vyrazit i na pneumatikách letních. Pokud ale plánujete vyrazit dál, doporučují už mít přezuto. Stejně tak byte měli přezout, pokud teplota přes den klesne pod 7 °C. V chladu se totiž letním pneumatikám výrazně prodlužuje brzdná dráha.

Související obsah

Je-li ale na vaší trase dopravní značka Zimní výbava, musíte mít zimní pneumatiky vždy. Tato značka platí celoročně, její časovou platnost ale zpravidla upravuje dodatková tabulka. Většinou tyto značky najdete v horských oblastech, ale potkat se s ní můžete taky na dálnici D1 na Vysočině.

Zimní pneumatiky bývají na bočnici označeny symbolem M+S (mud and snow – bláto a sníh) a většinou na nich najdete také symbol trojitého horského štítu a sněhové vločky. Na autech do 3,5 tuny musí mít hloubku dezénu minimálně 4 mm a obuty musí být na všech čtyřech kolech.

Český vynálezce vysoudil 1,6 miliardy. Goodyear mu prý ukradl nápad na samonafukovací pneumatiky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události