Autonovinky

Tohle je "Tesla z Vietnamu". Jediná vietnamská automobilka zahajuje útok v Evropě

Vietnamský výrobce aut VinFast, který bývá označován jako "vietnamská odpověď na Teslu", zahájil expanzi do Evropy. Svoje nejbližší plány odhalil na probíhajícím autosalonu v Paříži. Podívejte se na elektrická SUV, o jejichž design se postaralo legendární italské studio Pininfarina.

Vietnamská automobilka VinFast založená miliardářem Phamem Nhatem Vuongem chce už v listopadu otevřít první evropský obchod v německém Kolíně nad Rýnem. Ještě před koncem roku budou podle informací portálu Automotive News Europe následovat francouzské showroomy v Paříži a v Nice, nizozemském Amsterdamu a dalších německých městech, například v Berlíně, Mnichově, Frankfurtu a Hamburku.

VinFast tak naplno rozjíždí expanzi do Evropy, kde chce mít hned tři ústředí: ve Frankfurtu, v Paříži a Amsterdamu, což by prý automobilce mělo pomoci lépe reagovat na požadavky tří klíčových evropských trhů.

VinFast – stejně jako konkurenční Tesla – plánuje maloobchodní síť přímo pro spotřebitele po celé Evropě. Ještě před koncem roku chce na starý kontinent vyslat svoje elektrická SUV s označením VF 8 a VF 9. Celosvětově má prý automobilka na svá auta zhruba 65 000 rezervací.

Podle Automotive News Europe bude v Německu středně velké SUV VF 8 začínat na 45 700 eur, což je v přepočtu přes 1,1 milionu korun. Obří SUV VF 9 pak vyjde na 62 250 eur, v korunách tedy na víc než 1,5 milionu.

K tomu je potřeba připočítat náklady na pronájem baterie, které činí 120 eur (necelé 3 000 korun) měsíčně u VF 8 a 150 eur (skoro 3 700 korun) měsíčně u VF 9. Společnost totiž staví svoji strategii na leasingu na baterie, ty si bude majitel auta od společnosti pronajímat na základě dvou plánů zohledňujících měsíční kilometrový nájezd vozu.

V případě přímého nákupu bez možnosti zapůjčení baterie jsou ceny elektromobilů zhruba o dalších 400 tisíc korun vyšší.

Související obsah

​Společnost také chystá pro zákazníky podporu v podobě mobilních servisních vozidel, jejichž posádky budou poskytovat služby při opravách a údržbě.

Na autosalonu v Paříži VinFast představuje kromě uvedených SUV také malý elektrický crossover VF 6 a kompaktní crossover VF 7. Prohlédnout si je můžete v úvodním videu i v galerii na konci článku.

"VinFast se s hrdostí vrací na pařížskou výstavu, aby dokázal, že Vietnam je nejen schopen vyrábět auta, ale také udělat velký skok směrem k elektrifikované revoluci," uvedl CEO automobilky Le Thi Thu Thuy.

Už na začátku příštího roku chce automobilka, spadající pod obří vietnamský konglomerát Vingroup nejbohatšího Vietnamce Pham Nhat Vuonga, otevřít pobočky v německém Oberhausenu, ve francouzských městech Marseille, Rennes, Montpellier a Mety a v Nizozemsku i v Haagu a Rotterdamu.

Související obsah

​Ještě v roce 2023 by mohl VinFast přidat další evropské trhy, aby "rozšířil svou evropskou strategii". Mluví se zatím o Itálii, Skandinávii, Švýcarsku a Rakousku.

VinFast chce své vozy s designem od italské Pininfariny brzy vyrábět nejen ve Vietnamu, ale i v USA, kde prý do dvou let postaví závod za 44 miliard korun. Zatím má k dispozici domácí továrnu v Haiphongu s produkcí až 950 tisíc vozidel ročně.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události