Domácí

Výstavba obchvatu v Jihlavě se potýká s problémy. Kraji se pořádně prodraží

Spousta měst a krajů musí kvůli zvyšujícím se nákladům upravit, odsunout a v některých případech i zastavit své stavební projekty. Týkat se to bude i výstavby důležitého obchvatu Jihlavy. Původně vybraná firma odstoupila kvůli nízké vysoutěžené ceně stavby. Teď kraj Vysočina vybral jinou. Stavba se ale pořádně prodraží.

Firmu, která by postavila obchvat Jihlavy, vybírá Vysočina už potřetí. Nejprve tendr před čtyřmi lety napadli ostatní uchazeči, letos na jaře to pak kvůli zvyšujícím se nákladům položila vítězná stavební firma sama.

"Podniky nejsou schopny dodržet nabídnutou cenu, a proto od zakázky a od podepsání smlouvy odstoupily," vysvětlila mluvčí Vysočiny Jitka Svatošová.

Související obsah

Teď napotřetí vybral kraj vítěze z pěti nabídek, ale pořádně si připlatí. Stavba jihovýchodní části obchvatu Jihlavy bude stát 533 milionů korun, což je o 100 milionů více, než bylo původně zamýšleno. Předat staveniště chce Vysočina vítězné firmě už v listopadu. Času není nazbyt.

Podle původního plánu by stavba měla být hotová do konce příštího roku a dodržení tohoto termínu je naprosto klíčové. Pokud by se to totiž nestihlo, přijde kraj o evropskou dotaci ve výši 307 milionů korun.

Podobně ohrožené jsou kvůli vysokým nákladům hlavně za energie a stavební materiály desítky projektů po celé republice. Třeba stavba jihlavského zimního stadionu nebo rekonstrukce náměstí v Mnichově Hradišti.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události