Auto

Prodeje aut klesají na desetileté minimum. Na nové si počkáte i přes rok

Prodeje aut klesají na desetileté minimum. Na nové si počkáte i přes rok
Ilustrační fotografie | Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Automobilový průmysl dále zmítají problémy. Počet prodaných aut klesá k desetiletému minimu. Kvůli problémům s výrobou si ale na nové auto i tak musíte počkat.

Automobilky mají stále problémy s výrobou. Češi si tak musí na nový vůz počkat mnohdy až rok a půl, tvrdí leasingová společnost Arval ve své tiskové zprávě. Jde sice o zlepšení, ale jen o mírné. V létě totiž byla podle webu podnikatel.cz čekací doba celé dva roky.

Důvodem problémů jsou covidovou pandemií narušené dodavatelské řetězce. Automobilky tak mají problém sehnat potřebné díly, především čipy, a prodejci následně nemají co prodávat.

Z Arvalem oslovených automobilek si zákazníci nejdéle počkají na vozy Kia, kde je čekací doba u některých variant až onen zmíněný rok a půl. Volkswagen pak hlásí dodací lhůty na osobní vozy až 12 měsíců, Toyota deset a Hyundai osm.

Související obsah

​Český výrobce osobních vozů Škoda Auto na tom není o nic lépe. Podle mluvčího společnosti Pavla Jíny si na některé modely počkají zákazníci až 14 měsíců. Důvodem je, stejně jako u jiných automobilek, nedostatek dílů.

"Mezi aktuální kritické díly patří palubní systémy MIB3, pohony kol, sloupky řízení, bateriové moduly a elektrické posilovače brzd," sdělil TN.cz Jína.

Podle aktuálních dat Svazu dovozců automobilů klesl počet nově registrovaných osobních aut v Česku od ledna do září 2022 na 143 tisíc. Oproti stejnému období v roce 2021 je to rozdíl 17 tisíc aut. Pokud by pokles prodeje aut v Česku pokračoval tímto tempem i nadále, lze očekávat, že prodejní čísla budou nejmenší od roku 2013.

Konečné údaje za letošní rok ale můžou být ještě horší. Vzhledem k tomu, že odborníci očekávají propad ekonomiky a hrozí další zdražování, čeká letos prodejce aut v Česku možná nejhorší výsledek za poslední desetiletí.

Výroba aut v Česku se propadla. Automobilky v Evropě ohlásily hromadné propouštění:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události