Skupina ekologických aktivistů ze skupiny Scientist Rebellion je od středy přilepená k podleze v expozici automobilky Porsche v muzeu Volkswagenu v německém Wolfsburgu. Jde o protest proti výstavbě nových továren na auta, aktivisté také požadují, aby automobilka snížila produkci emisí a aby německá vláda "dekarbonizovala sektor dopravy".
"Na víc než 21 hodin jsme obsadili pavilon Porsche v muzeu automobilů Volkswagen," vzkázali ve čtvrtek odpoledne aktivisté ze skupiny Scientist Rebellion. Od středy je devět z nich v bílých laboratorních pláštích přilepeno k podlaze mezi vystavenými modely německé značky, která patří do koncernu VW. V muzeu už strávili noc a nemůžou při tom ani na záchod.
+++ BREAKING +++
— Scientist Rebellion (@ScientistRebel1) October 20, 2022
We have occupied the Porsche Pavillon of the Volkswagen car museum, for more than 21 hours. We have sent our demands to the CEO of VW: pic.twitter.com/DJTMeyzhKY
"15 statečných členů Scientist Rebellion (9 přilepených a 6 podporujících) okupuje výstavu luxusních vozů Volkswagen. Jsou rozhodnuti zůstat přes noc, dokud s nimi nebude generální ředitel Oliver Blume připraven mluvit," uvedla skupina na twitteru už ve středu.
Protest probíhá v areálu Autostadt, což je turistická atrakce s muzeem a zábavním parkem, která přiléhá k továrně Volkswagenu ve Wolfsburgu.
Aktivisté požadují mimo jiné snížení rychlostního limitu na 100 km/h, což by podle nich okamžitě snížilo emise skleníkových plynů o o 5,4 milionu tun ročně. Chtějí zlevnit jízdenky na hromadnou dopravu, zastavit výstavbu dalších továren na auta a urychlit dekarbonizaci stávajících závodů Volkswagenu i celého sektoru dopravy v Německu.
Někteří z nich kvůli tomu drží hladovku, další si stěžovali, že Volkswagen zamítl jejich žádost o misku, aby mohli "slušně" chodit na záchod, zatímco zůstávali přilepeni k podlaze, píše portál deníku Daily Mail.
Mezitím další demonstranti Scientist Rebellion házeli červený inkoust na schody před továrnou VW ve Wolfsburgu a protestovali s transparenty s nápisem "žádná nová továrna na auta".
"Neděláme to, protože se nám to líbí. Ale dělat obvyklé věci nestačí k tomu, abychom čelili klimatické a ekologické krizi. Chováme se, jako bychom byli v nouzi, protože jsme v nouzi," vzkázala na sociálních sítích jedna z protestujících, doktorandka Teresa Santosová.
"Dekarbonizace je důležitá a musí k ní dojít co nejrychleji, protože cíl nulových emisí skleníkových plynů stanovený v plánu do roku 2050 je příliš vzdálený na to, aby měl smysluplný dopad," přidal svůj názor z podlahy muzea další z protestujících vědců, výzkumník z Kielského institutu pro světovou ekonomiku Gianluca Grimalda.
Na nahrávce sdílené na twitteru dodal, že Volkswagen, který je vlastníkem Autostadtu, je největším výrobcem automobilů v Evropě a druhým největším na světě a má tak moc podílet se na snížení emisí z oxidu uhličitého. "Automobilový sektor nese obrovskou odpovědnost za klimatickou krizi, 12 procent emisí CO2, které pochází z automobilového sektoru," dodal.
Ekologičtí aktivisté vyostřují svoje protesty i v dalších zemích – v centru Londýna se demonstranti ze skupiny Just Stop Oil přilepili na silnici u světoznámého obchodního domu Harrods poté, co na budovu nastříkali oranžovou barvu. Na začátku října přitom stejná skupina postříkala barvou showroom automobilky Aston Martin.
Minulý týden zase dvě aktivistky v Národní galerii v Londýně se přilepily na zeď poté, co polily rajčatovou polévkou slavný van Goghův obraz Slunečnice.
V Římě zase před pár dny rozzuření řidiči tahali ze silnice skupinku aktivistů, kteří se snažili zastavit dopravu na rušném obchvatu italské metropole.