Zahraničí

Aktivisté se kvůli emisím přilepili na podlahu v muzeu aut. Vydrželi už přes 24 hodin

Aktivisté se kvůli emisím přilepili na podlahu v muzeu aut. Vydrželi už přes 24 hodin
Zdroj: Se svolením Scientist Rebellion

Skupina ekologických aktivistů ze skupiny Scientist Rebellion je od středy přilepená k podleze v expozici automobilky Porsche v muzeu Volkswagenu v německém Wolfsburgu. Jde o protest proti výstavbě nových továren na auta, aktivisté také požadují, aby automobilka snížila produkci emisí a aby německá vláda "dekarbonizovala sektor dopravy".

"Na víc než 21 hodin jsme obsadili pavilon Porsche v muzeu automobilů Volkswagen," vzkázali ve čtvrtek odpoledne aktivisté ze skupiny Scientist Rebellion. Od středy je devět z nich v bílých laboratorních pláštích přilepeno k podlaze mezi vystavenými modely německé značky, která patří do koncernu VW. V muzeu už strávili noc a nemůžou při tom ani na záchod.

"15 statečných členů Scientist Rebellion (9 přilepených a 6 podporujících) okupuje výstavu luxusních vozů Volkswagen. Jsou rozhodnuti zůstat přes noc, dokud s nimi nebude generální ředitel Oliver Blume připraven mluvit," uvedla skupina na twitteru už ve středu.

Protest probíhá v areálu Autostadt, což je turistická atrakce s muzeem a zábavním parkem, která přiléhá k továrně Volkswagenu ve Wolfsburgu.

Aktivisté požadují mimo jiné snížení rychlostního limitu na 100 km/h, což by podle nich okamžitě snížilo emise skleníkových plynů o o 5,4 milionu tun ročně. Chtějí zlevnit jízdenky na hromadnou dopravu, zastavit výstavbu dalších továren na auta a urychlit dekarbonizaci stávajících závodů Volkswagenu i celého sektoru dopravy v Německu.

Související obsah

​Někteří z nich kvůli tomu drží hladovku, další si stěžovali, že Volkswagen zamítl jejich žádost o misku, aby mohli "slušně" chodit na záchod, zatímco zůstávali přilepeni k podlaze, píše portál deníku Daily Mail.

Mezitím další demonstranti Scientist Rebellion házeli červený inkoust na schody před továrnou VW ve Wolfsburgu a protestovali s transparenty s nápisem "žádná nová továrna na auta".

"Neděláme to, protože se nám to líbí. Ale dělat obvyklé věci nestačí k tomu, abychom čelili klimatické a ekologické krizi. Chováme se, jako bychom byli v nouzi, protože jsme v nouzi," vzkázala na sociálních sítích jedna z protestujících, doktorandka Teresa Santosová.

"Dekarbonizace je důležitá a musí k ní dojít co nejrychleji, protože cíl nulových emisí skleníkových plynů stanovený v plánu do roku 2050 je příliš vzdálený na to, aby měl smysluplný dopad," přidal svůj názor z podlahy muzea další z protestujících vědců, výzkumník z Kielského institutu pro světovou ekonomiku Gianluca Grimalda.

Související obsah

​Na nahrávce sdílené na twitteru dodal, že Volkswagen, který je vlastníkem Autostadtu, je největším výrobcem automobilů v Evropě a druhým největším na světě a má tak moc podílet se na snížení emisí z oxidu uhličitého. "Automobilový sektor nese obrovskou odpovědnost za klimatickou krizi, 12 procent emisí CO2, které pochází z automobilového sektoru," dodal.

Ekologičtí aktivisté vyostřují svoje protesty i v dalších zemích – v centru Londýna se demonstranti ze skupiny Just Stop Oil přilepili na silnici u světoznámého obchodního domu Harrods poté, co na budovu nastříkali oranžovou barvu. Na začátku října přitom stejná skupina postříkala barvou showroom automobilky Aston Martin.

Minulý týden zase dvě aktivistky v Národní galerii v Londýně se přilepily na zeď poté, co polily rajčatovou polévkou slavný van Goghův obraz Slunečnice.

Související obsah

​V Římě zase před pár dny rozzuření řidiči tahali ze silnice skupinku aktivistů, kteří se snažili zastavit dopravu na rušném obchvatu italské metropole.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události