Domácí

Auto, které se dá řídit ze všech sedadel. Češi vyvinuli unikátní systém

Čeští vědci opět bodují. Výzkumníci Vysoké školy báňské (VŠB) v Ostravě vyvinuli speciální systém řízení auta, díky kterému je možné auto ovládat, aniž by uvnitř seděl řidič. O systém už mají zájem nejen v české automobilce Tatra, ale i v zahraničí.

Auta, která dokážou jezdit bez řidiče, jsou v posledních letech trendem. Jako by se vývojáři inspirovali v seriálu Knight Rider, kde se superauto Davida Hasselhoffa prohánělo bez řidiče.

A něco podobného teď vyvinuli vědci na Vysoké škole báňské. Auto díky jejich systému můžete řídit jednoduše pomocí ovladače třeba z místa spolujezdce.

"Levým knoflíkem ovládám volant. To znamená, že když otáčím doleva tak, se volant otáčí doleva, samozřejmě v opačném směru, a pravým potom ovládám akceleraci, to znamená zrychlování a brzdění," řekl Tomáš Mrověc, pedagogický a výzkumný pracovník VŠB.

Související obsah

K instalaci systému využívají běžná sériová auta, a to jak elektrická, tak ta na benzín nebo naftu. Sloužit bude ale prozatím jen v automobilkách kvůli dalšímu vývoji.

V automobilkách při vývoji už počítají s tím, že se řidič nebude věnovat řízení. Nižší autonomie, jako je například adaptivní tempomat nebo hlídání jízdy v pruzích, už podle nich není dostatečná. Využití bude mít systém ale také v nákladní dopravě.

"Uvítali jsme, že přímo v Moravskoslezském kraji vzniká systém, který můžeme využít pro vývoj Tatry s autonomním řízením. Ta se může uplatnit například v důlním průmyslu," uvedl mluvčí automobilky Tatra Andrej Čírtka.

Cena se bude odvíjet podle požadavků automobilek na konkrétní funkce systému.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události