Zahraničí

Protest aktivistů v muzeu VW se změnil v drama. Po 41 hodinách je od podlahy odlepila policie

Protest aktivistů v muzeu VW se změnil v drama. Po 41 hodinách je od podlahy odlepila policie
Zdroj: Se svolením Scientist Rebellion

Policejní těžkooděnci ukončili protest vědců a ekologických aktivistů, kteří byli 41 hodin přilepeni k podlaze v expozici automobilky Porsche v muzeu koncernu Volkswagen v německém Wolfsburgu. Strávili tam dvě noci, ale v pátek ráno na twitteru informovali, že je policie vyvedla.

"Nemůžeme si objednat jídlo, musíme využít to, které nám poskytuje Volkswagen. Světla jsou zhasnutá. K tomu náhodné, neohlášené kontroly ochranky s jasnými baterkami," popsali noční dění v muzeu ekologičtí aktivisté, kteří chtěli akcí upozornit na klimatickou krizi.

Devět z nich se ve středu po poledni přilepilo k podlaze mezi vystavenými luxusními modely Porsche, dalších šest na místě zůstávalo jako podpora. Někteří z nich drželi i hladovku.

V muzeu nakonec strávili dvě noci a celkem 41 hodin. Stěžovali si, že zaměstnanci odešli po zavírací hodině domů, zhasli a vypnuli topení.

"Odmítli naši žádost, aby nám poskytli misku, abychom se mohli slušně vymočit a vyprazdňovat, zatímco budeme přilepení," dodal na twitteru jeden z protestujících, výzkumník z Kielského institutu pro světovou ekonomiku Gianluca Grimalda.

Související obsah

​Protest probíhal v areálu Autostadt, což je turisty vyhledávaný areál s muzeem, vzdělávacím a kulturním centrem i zábavním parkem, který přiléhá k továrně Volkswagenu ve Wolfsburgu.

Aktivisté požadují mimo jiné zavedení rychlostního limitu 100 km/h na dálnicích, což by podle nich okamžitě snížilo emise skleníkových plynů o o 5,4 milionu tun ročně. Chtějí zlevnit jízdenky na hromadnou dopravu, zastavit výstavbu dalších továren na auta a urychlit dekarbonizaci stávajících závodů Volkswagenu i celého sektoru dopravy v Německu.

"Jsem tu, protože jako vědkyně vím, že greenwashing a lobbing zabíjí lidi. Uhlíkové emise, za které jsou zodpovědní, způsobují smrtící povodně, lesní požáry, vlny veder a sucha, které jsme mohli sledovat během letošního léta v Evropě. A na jihu je to ještě mnohem, mnohem horší. Celé regiony budou pravděpodobně už brzy neobyvatelné. A to je zločin," popsala svoje motivy protestující softwarová vývojářka, doktorka Marta Matosová.

Související obsah

​Členové skupiny Scientist Rebellion se dožadovali setkání se šéfem koncernu Volkswagen Oliverem Blumem. Toho se ale nedočkali. Místo toho v pátek brzy ráno nastoupili vyjednavači VW s výzvou k opuštění prostoru a po nich dorazila policejní jednotka.

"Tiše, než do Autostadtu dorazí lidé, zavolali policii, aby pokojně protestující vědce odstranila," podotýkají demonstranti na twitteru.

Jedna z aktivistek si vyžádala lékařskou pomoc. "Řekli, že zavolají záchranku, ale místo toho ji drží zavřenou v místnosti se čtyřmi policisty. Lhali. Teď, jen o pár minut později, nás varují, že musíme okamžitě odejít, jinak budeme zatčeni," popsali ranní události členové skupiny.

Zveřejnili i výzvu zástupců muzea, kteří jim na místě slíbili volnou cestu, když odejdou hned. Pak už následovaly obrázky, jak aktivisté stojí venku před budovou za asistence policistů. "Opět lhali. Všechny zatýkají," dodává Scientist Rebellion.

Šéf společnosti Autostadt Armin Maus pak vydal prohlášení: "Dnes v 7:50 ráno, v pátek 21. října 2022, policie vyklidila jeden z našich pavilonů, který byl obsazen dvanácti aktivistkami a aktivisty ze skupiny 'Scientist Rebellion'. Protest bohužel vedl i ke škodám na majetku. To je další důvod, proč si myslíme, že tato forma protestu je špatná. Kromě toho je Autostadt známý jako místo setkávání lidí z celého světa a jako platforma pro komunikaci a je vždy otevřený věcné kritice. S tímto základním postojem jsme usilovali o deeskalaci a aktivně se snažili o konstruktivní dialog."

Související obsah

​Doplnil, že aktivistům byla za daných okolností poskytnuta náležitá péče a bylo dbáno i na jejich hygienické potřeby.

"V minulých dnech jsme aktivisty několikrát vyzvali, aby Autostadt dobrovolně opustili. Bohužel na to nebyli připraveni. Aby nedošlo k ohrožení zdraví aktivistů, zejména po vyhlášení hladovky a prvních zdravotních problémech, a protože ochrana a bezpečnost našich hostů je naší prioritou, policie dnes po intenzivní koordinaci pavilon vyklidila," dodal Armin Maus.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události