Domácí

Automobilky drtí problémy s výrobou. Na nový vůz se čeká i dva roky

Trh s auty se stále potýká s citelným nedostatkem nového zboží. Automobilky mají totiž velký problém s výrobou. Kromě čipů chybí celá řada dalších součástek. Zájemci o nová auta tak musejí často slevovat ze svých požadavků. A nebo čekat dlouhé měsíce až roky na vyřízení své objednávky.

Na první pohled to vypadá, že v showroomech není o nová auta nouze. Jenomže i prodejci přiznávají, že nabídka je mnohem menší než před pár lety.

"Každý dealer měl sklady plné, zákazník mohl v podstatě přijít a okamžitě si vybrat auto, kterým ihned mohl odjet," vzpomíná Radim Machala, ředitel pobočky Auto UH. "Je v tom diametrální rozdíl, ty skladové zásoby byly větší. Dneska bych řekl, že je to třetinové," vypočítal majitel autosalonu Peugeot Michal Svak.

Autosalony nabízejí většinou auta v základní výbavě nebo naopak v té nejdražší. Kdo ze zákazníků hledá kompromis, a těch je většina, musí se smířit s dlouhým čekáním.

To se obvykle pohybuje okolo roku, někdy trvá i déle. "Je minimum vozidel, které jsou připraveny okamžitě pro zákazníka. Pokud si zákazník naspecifikuje vůz, musí počítat s delší dodací lhůtou, která může být od šesti měsíců až v některých případech po dva roky," pokračoval Machala.

Související obsah

Důvodů je podle prodejců několik. Všechno začalo krátce po vypuknutí covidu, kdy se zhroutily dodavatelské vazby mezi jednotlivými výrobci. "Potom byl neprůjezdný Suezský průplav a na to navázala válka na Ukrajině. Jsou to hlavě čipy, polovodiče, plastové výrobky," uvedl ředitel další z poboček Auto UH Pavel Dvořák.

"Dnes už se mluví o nedostatku hliníku, o nedostatku oceli a dalších surovin potřebných ke zpracování vozidel," uzavřel Machala.

Zájemce o nový vůz si navíc nepolepší ani tehdy, když se rozhodne pro jinou značku. Nedostatek komponentů brzdí výrobu aut napříč celým automobilovým průmyslem.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události