Domácí

Smrtící past, nebo ekonomická volba? Přibývá aut s celoročními pneumatikami

Smrtící past, nebo ekonomická volba? Přibývá aut s celoročními pneumatikami
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Blíží se zimní sezóna a s ní také nepříliš oblíbené výměny pneumatik u aut. Zatím to nevypadá, že by čeští řidiči kvůli všeobecné dotírající drahotě ve velkém nakupovali jeté a levné zimní gumy, roste ovšem počet těch, kteří si kupují celoroční pneumatiky.

Redakce TN.cz obvolala několik pneuservisů, podle jejich informací zatím zvýšený zájem o levné či jeté pneu neevidují, případně zatím nemají objednávky, aby mohly situaci nějak vyhodnotit.

Roste ale zájem o celoroční pneumatiky. "Celoroční pneumatika je vlastně zimní pneumatika s poněkud odlišnou směsí, pořád je homologovaná jako zimní pneumatika. Splňuje všechny podmínky," přiblížil Pavel Blahut z BESIPu.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Pneumatiky.cz na celoročních gumách jezdí už osm procent řidičů, což je o jedno procento více než loni. "Dalších 22,2 procenta řidičů zvažuje celoroční pneumatiky na auto pořídit v následujících letech. Ještě v roce 2016 zimní pneumatiky používalo pouze 2,6 % řidičů a jejich růst v současnosti ještě více urychluje vysoká inflace, ceny energií a zvyšující se ceny přezutí a uskladnění," shrnul ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. Výzkumu se zúčastnilo k 14. říjnu 1 293 respondentů.

Rostoucí zájem o celoroční pneumatiky je podle Schwangmaiera vidět i v řadě západních zemí: "Například v Německu v současnosti na celoročních pneumatikách jezdí okolo 20 procent řidičů. K takovým číslům se pravděpodobně nikdy nedostaneme, protože máme spoustu hor a Češi rádi lyžují. Ale prostor pro další růst tu stále je."

Související obsah

Pro koho se hodí celoroční pneumatiky

"Celoroční pneumatiky doporučujeme hlavně řidičům, kteří jezdí většinu času ve městě a po udržovaných silnicích a najedou do 20 tisíc kilometrů ročně. Dobře poslouží na kratší cesty do práce nebo třeba pro druhé rodinné auto," dodal Schwangmaier.

Podobně to vidí i Blahut. "Výhoda je v tom, že pokud má rodina dvě vozidla a celoroční pneumatiky jsou na tom druhém, které třeba není používané v zimě při ranních mrazících nebo v extrémním počasí, tak je to z ekonomického hlediska výhoda. Ta pneumatika má třeba zvýšenou spotřebu, ale pokud je to druhé auto v rodině s nájezdem do 7 000 kilometrů hlavně po městě, tak to není problém," shrnul.

Blahut podrobně procházel i německé ADAC testy. "Renomovaní výrobci mají celoroční pneumatiky skoro tak kvalitní jako normální zimní gumy. V brždění je to rozdíl v metrech. Pokud člověk pojede s rozumem a bude s tím počítat, anebo za extra nepříznivých podmínek s vozidlem nevyjede, tak je to ekonomická volba," porovnal. Celoroční a zimní gumy porovnával také Autoklub ČR, v tomto článku se můžete podívat na výsledky.

Nevýhodou zimní pneumatiky je její směs, kvůli které se v létě prodlouží brzdná dráha. Proto odborníci a výrobci příliš nedoporučují takzvané dojíždění zimních gum, byť to pro mnoho Čechů dává ekonomický smysl. Celoroční gumy mají ale v létě lepší brzdné vlastnosti.

Související obsah

Má smysl kupovat levné zimní pneumatiky?

Kdo nemá důvěru v celoroční gumy, tak nejlevnější obutí se dá podle Schwangmaiera sehnat i za méně než tisícovku, a to včetně daně. Levnější gumy nemusí být nutně zárukou nehody. Samozřejmě pokud člověk za rok nenalítá podobný počet kilometrů jako zkušený kamioňák. "I většina levnějších zimních pneumatik totiž jezdí poměrně obstojně, když je nová a má 8milimetrový vzorek. Pokud má však zimní pneumatika už něco najeto a dezén má zbývající hloubku řekněme 5 milimetrů, kvalitnější pneumatiky budou mít stále velmi dobré vlastnosti blížící se nové pneumatice, kdežto ty levnější budou zaostávat," srovnal Schwangmaier.

Pokud má někdo těžší nebo sportovněji laděné auto, je samozřejmě lepší, aby investoval do kvalitnějších gum. Podle Schwangmaiera je zatím asi největší zájem o značky pneu střední třídy.

Podívejte se na video z testu celoročních a zimních pneumatik:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události