Zahraničí

Konec aut na benzin a naftu v roce 2035, shodla se Evropská unie

Nová auta a dodávky prodávané v Evropské unii nebudou od roku 2035 poháněné naftou a benzinem. Spalovací motory na uměle vyrobená paliva však zůstanou, shodla se ve čtvrtek večer Evropská unie. Starších vozů se omezení netýká.

Na jedné straně jednacího stolu zástupci Evropského parlamentu, na druhé České republiky coby představitelé Rady členských států. Tak se jednalo o budoucnosti spalovacích motorů v Evropské unii v rámci klimatického balíčku Fit for 55, jehož cílem je celkové snížení emisí v EU.

U nových automobilů mají být do roku 2030 emise kysličníku uhelnatého sníženy oproti loňskému roku o 55 procent (u dodávek o 50), v roce 2035 pak na nulu. Klasické spalovací motory na benzin a naftu nebudou striktně zakázané, jejich emise však budou zpoplatněné, takže automobilkám se je zřejmě nevyplatí vyrábět.

Starších vozů se nic z toho netýká, lidé s nimi budou moci jezdit i je prodávat a kupovat.

Nová bezemisní auta nebudou muset být poháněna jen elektřinou. „Českému předsednictví se podařilo uhájit důležitý bod pozice Rady EU, tedy otevřít možnost prodávat nové automobily se spalovacím motorem jako alternativu k elektrickým vozidlům za předpokladu, že budou poháněny výhradně klimaticky neutrálními palivy,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Související obsah

Znamená to zachování spalovacích motorů poháněných takzvaným efuel syntetickým palivem, což je uměle vyrobený „benzin“.

Do textu se podle ministerstva průmyslu a obchodu podařilo navíc dostat silnou revizní klauzuli. Evropská komise by měla v roce 2026 posoudit pokrok směrem k plnění cílů, ekonomické a sociální dopady či technologický rozvoj. A v případě potřeby některé věci a termíny přehodnotit.

Vyjednanou dohodu ještě musí definitivně schválit europarlament a Rada Evropské unie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události