Auto

Řidiči veteránů se zlobí. Čekají je zřejmě pravidelné technické prohlídky

Historická vozidla, takzvaní veteráni, budou muset na stará kolena na pravidelné technické prohlídky. Počítá s tím novela zákona o provozu historických vozidel. Na kontrolu budou muset majitelé veteránů začít povinně jezdit asi už od příštího roku. Novelu posvětila Poslanecká sněmovna, ale zatím není jasné, jak budou takové kontroly vypadat.

Jaroslav Valenta z Ústí nad Labem je nadšenec do historických vozidel. Doma jich má celou řadu, většinou škodovky. "Tohle je Škoda 1000 MB, najezdím s ním 300 kilometrů ročně. Je to auto v co nejlepším stavu, jako správnej veterán," ukázal televizi Nova své vozidlo pan Valenta.

Dosud za auto platil jen povinné ručení, u veteránů jsou to stokoruny ročně. Teď k tomu zřejmě bude muset připočíst další náklady za povinnou technickou prohlídku. "Podle mě je to úplně zbytečný, každej si to auto šlechtí. Já za sezonu najezdil 300 km a měl bych jít na technickou? To auto nechřadne," konstatoval Valenta.

Související obsah

​Poslanci už sice novelu zákona posvětili, jak to bude vypadat v praxi, se ale teprve teď postupně připravuje. V návrhu je kontrola jednou za pět let, bez měření emisí a jen s mírnými požadavky.

"Můžu říct, že emise se měřit nebudou. Vozidla do roku 53 budou kontrolována, zda svítí vozidlo, není tam vůle, poškození. A dále se budou řídit ty kontroly podle roku výroby," vysvětlil Václav Kafka z Federace klubů historických vozidel.

Veteráni zřejmě budou muset splňovat technické podmínky, jaké platily v roce jejich výroby. Nová pravidla pro provoz veteránů by mohla začít platit už v příštím roce. Cenu prohlídky ministerstvo zatím nestanovilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události