Domácí

Šílené předjíždění na dálnici! Je zázrak, že se nikomu nic nestalo, říká expert

Jízda po českých silnicích a dálnicích je často doslova boj o život. Minulé pondělí se o tom přesvědčil i pan Milan, kterého na dálnici D5 velice agresivním způsobem ohrozil jiný řidič. Muž incident zachytil na autokameru. Podle dopravního experta je zázrak, že se nikomu nic nestalo.

Pan Milan se obrátil na redakci TN.cz s videozáznamem, který pořídil minulé pondělí na dálnici D5. Kousek za obcí Ořech ve směru na Plzeň mu totiž šlo doslova o život, stejně jako jeho manželce, která seděla na místě spolujezdce. Ve chvíli, kdy se svým autem značky Hyundai Tucson předjížděl tři kamiony, se na něj nalepil řidič vozu Audi.

Ten pana Milana začal problikávat, aby mu uvolnil jízdní pruh. "Jel jsem rychlostí 130 kilometrů za hodinu, dodržuji předpisy a nepřekračuji povolenou rychlost. Neměl jsem ani kam uhnout, předjížděl jsem ty kamiony. Byl hned za mnou a blikal na mě jako šílený. Zrychlil jsem kvůli němu asi na 150 kilometrů za hodinu, ač nerad," popsal muž.

Související obsah

​To však řidiči za ním nestačilo. V mezeře mezi druhým a třetím kamionem pana Milana předjel zprava, čímž ohrozil všechny zúčastněné. Podjíždění je přitom zákonem zakázané. Pan Milan musel prudce zabrzdit, aby se vyhnul střetu. "Ještě teď mě z toho zážitku mrazí po celém těle," dodal.

Redakce oslovila dopravního experta Romana Budského z neziskové organizace Platforma VIZE 0, aby pořízený videozáznam okomentoval. "V tomto případě šlo jednoznačně o nedovolené předjíždění. Ta myška, kterou tam bezohledný a agresivní řidič udělal, byla opravdu hodně nebezpečná. Byla to prostě prasárna," zhodnotil expert.

Související obsah

​Podle Budského je trest za takové jednání sedm bodů, pokuta ve výši 5 až 10 tisíc korun a půlroční až roční zákaz řízení. Pan Milan však svůj záznam zatím nepředal policii, pro konkrétního nebezpečného řidiče jde tedy pouze o hypotetický trest.

"U šoféra, který incident zaznamenal, jsem nenašel žádné pochybení. Bylo ohromným štěstím, že se držel hodně vlevo, jinak by se tam to předjíždějící auto vešlo jen těžko. V podstatě se dá hovořit o zázraku, že se nikomu nic nestalo, ohroženi totiž byli všichni včetně řidiče kamionu," uvedl dále Budský.

Související obsah

​"V tomto případě bych tipoval, že to ten člověk neudělal poprvé. Řekl bych, že se takto na silnici chová často. Příčinou může být nějaká porucha osobnosti, určitě by se podle mého názoru měl dostat do péče dopravního psychologa," doplnil expert.

Roman Budský všem doporučuje, aby v takových případech dokončili předjíždění a zařadili se při nejbližší vhodné příležitosti do pravého pruhu. V žádném případě by ani neměli zvyšovat svou rychlost.

Na celé video se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události