Rady a tipy

Při prodeji auta nevynechejte zásadní krok, jinak se vše může proměnit v horor

Při prodeji auta nevynechejte zásadní krok, jinak se vše může proměnit v horor
Zdroj: Profimedia

Plánujete prodat auto? Našel se kupec, který nabídl přijatelnou cenu? Plácnete si, předáte mu klíčky, dostanete peníze, rozloučíte se a "hotovo". "Vynechali jste jeden podstatný krok a nyní může nastat doslova horor," upozorňuje Česká kancelář pojistitelů.

Při prodeji auta platí zásadní doporučení: sepište o prodeji kupní smlouvu se všemi potřebnými náležitostmi a také se s kupujícím dohodněte na tom, kdo nahlásí změnu majitele v registru vozidel.

Pokud to neuděláte, hrozí vám velké problémy. Začíná to většinou nenápadně. Třeba vám přijde pokuta za to, že vaše původní auto někde špatně parkovalo.

Taky se může ozvat Česká kancelář pojistitelů (ČKP) a bude vyžadovat příspěvek do garančního fondu, protože vaše staré auto nemá zaplacené povinné ručení.

A všude figurujete vy a váš dávno prodaný automobil.

V extrémních případech může jít i o několikamiliónovou škoda. Nepravděpodobné? I to se však může stát.

"Pokud možno nepředávejte vozidlo ani doklady k vozidlu a neukončujte povinné ručení, dokud nebude vozidlo převedeno na nového vlastníka. Nespoléhejte na kupujícího, že za vás vše vyřídí. Převod na registru vozidel si raději zajistěte sami. Nechte si k tomu od kupujícího dodat plnou moc s ověřeným podpisem. Žádost o zápis změny vlastníka musíte podat do 10 pracovních dní, jestliže tak neučiníte, jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč," radí právník České kanceláře pojistitelů Vladimír Krejzar.

Související obsah

​I smlouvu o prodeji si pečlivě uschovejte. Bude se vám hodit, když zjistíte, že změna majitele v registru vozidel neproběhla, ačkoliv už počítáte s opakem.

Jestliže jste na straně kupujícího, nezapomeňte zřídit na váš nový vůz povinné ručení. Česká kancelář pojistitelů řeší každý měsíc přes 200 nehod, které zaviní nepojištěný řidič.

Související obsah

​"ČKP je tu sice také od toho, aby za nepojištěné řidiče případné škody kryla a poškozený tak nemusel škodu vymáhat sám, ale částku za vzniklou škodu na nepojištěném viníkovi poté vymáhá. Tyto nehody se netýkají jen promáčklých plechů, které se však v dnešní době šplhají do částek i statisíců, ale také za škody na zdraví. Ty mohou dosahovat miliónových cifer," varuje právník ČKP, která připravila i webové stránky, kde motoristům radí, jak správně postupovat při prodeji nebo při koupi auta, jaký krok nevynechat a co by mělo být v kupní smlouvě.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rady a tipy

Důležité Události