Domácí

Řidiči musí přezout auta do zimního. Měli by být obezřetní, varuje policie

Od úterý musí řidiči na stanovených úsecích povinně používat zimní pneumatiky. Vedle toho by kvůli podzimním mlhám a vlhkosti na silnicích měli být při řízení maximálně obezřetní. V úterý na Masarykově okruhu v Brně v této souvislosti uspořádala policie pro řidiče bezpečnostní akci.

S prvním listopadem přichází povinnost používání zimních pneumatik, což pociťují zejména pneuservisy. "Oproti jarním měsícům, kdy lidé často dojíždí pneumatiky, tak je podzim mnohem plnější," sdělil Michal Hovězák, který pracuje v Autoservisu Pneuservisu Lesná. 

Řidiči mají povinnost jezdit na zimních pneumatikách, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. "S klesající teplotou a blížící se zimou zájem zákazníků samozřejmě vzrůstá, což se odráží i na zaplněnosti našeho kalendáře," řekl majitel autoslužby Jan Bartoš.

Související obsah

"Blíží se nejrizikovější období na silnicích, kdy často dochází k dopravním nehodám. Řidiči by neměli přeceňovat své síly za volantem a chodci by si měli uvědomit, že jsou nejzranitelnější v silničním provozu a měli by nosit reflexní doplňky," informovala mluvčí policie Petra Hrůzová.

Akci připravující řidiče na zimu v úterý uspořádala jihomoravská policie se složkami integrovaného záchranného systému. Vyzkoušet modelové situace si mohli řidiči na Masarykově okruhu v Brně, kde si šlo zkusit například simulátor dopravní nehody.

Související obsah

"Nejčastější chybou mimo nesprávného přezouvání pneumatik v daném období je kombinace různých směsí. Například na přední nápravě letní směs, na zadní zimní. To může vyvolat ztrátu kontroly nad vozem a následně nedotáčivý, nebo zákeřnější přetáčivý smyk," řekl šéf instruktor Polygonu Brno Norbert Mikulec.

Vice nehod v podzimních a zimních měsících dokazuje statistika z Jihomoravského kraje. Od ledna do března auta srazila 92 lidí. Během tří letních měsíců, kdy je lepší viditelnost, to bylo skoro o třicet případů méně.

tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události