Mlha

Řidiči zapomínají vypínat mlhovky. Hrozí jim velká pokuta i nebezpečí

Na silnicích se už objevují husté mlhy a některým řidičům právě jízda v takovém počasí dělá problémy. Neumí správně používat mlhovky. Buď je nerozsvěcují, když mají, nebo je naopak nechávají zapnuté v době, kdy už to není potřeba.

Podzimní počasí často odhalí motoristy, kteří se spoléhají na automatické svícení. Přitom kdy zapnout mlhovky je jasně dané zákonem. " Za mlhy, sněžení, anebo hustého deště: to jsou případy, kdy ta mlhová světla může použít vepředu a zadní červená jsou povinná," řekl dopravní expert Jan Pechout.

Řidiči mají s mlhovkami často potíže. "Zrovna včera jsem jel večer z Prahy, potkal jsem asi tři řidiče. kteří nechali mlhovky rozsvícené. Mlha se místy ztrácela, ale řidiči mlhovky zapomínají vypnout," prozradil jeden z řidič. "Když řidiči svítí a přitom není mlha, je to nejhorší situace, neboť to oslňuje řidiče za ním, hlavně to červené světlo," podělil se o neblahou zkušenost další řidič.

Související obsah

Pokud vozidlu svítí jen denní svícení, za snížené viditelnosti se auto především zezadu stává téměř neviditelným. Mlhová světla mají zároveň tu nevýhodu, že podobně jako světla dálková oslňují ostatní řidiče.

"Je to samozřejmě nebezpečné a řidiči s tím stále zápasí. Když necháte zapnuté například zadní červené mlhové světlo, tak oslňuje řidiče, který vás dojede a nechce vás předjíždět. Může to být nebezpečné v tom, že přehlédne brzdová světla a nebo znamení o změně směru jízdy vlevo," popsal problém dopravní expert Jan Pechout. Řidiči, který jede se špatně osvíceným autem, hrozí kromě nehody až dvoutisícová pokuta.

eska, tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Mlha

Důležité Události