Domácí

Ojetým autům se překvapivě pořád vyhýbá zdražování. Jak dlouho to vydrží?

Ojetým autům se překvapivě pořád vyhýbá zdražování. Jak dlouho to vydrží?
Automobily v autobazaru | Zdroj: TV Nova

Přes pokračující ekonomickou krizi a všeobecné zdražování si ojetiny už sedm měsíců v řadě cenu drží. Od letošního dubna cenový medián ojetých vozů v Česku nepřekročil hranici 190 000 korun. V posledním měsíci cena dokonce o tisícovku klesla.

Po dlouhých měsících zdražování ojetých aut se v poslední době trend obrací. A ceny se drží, nebo dokonce klesají, i když letní slevové akce autobazarů už dávno skončily. "Množství ojetin ve středoevropském prostoru se stabilizovalo, i když zdaleka nedosahuje předcovidových čísel, a tlak na zvyšování cen v důsledku nedostatku aut na trhu tak výrazně polevil," vysvětluje provozní ředitel AAA Auto v Česku Petr Vaněček.

Příznivý trend by podle něj mohl nějaký čas vydržet. "V poslední době se na trh zároveň dostává i větší počet zánovních aut do pěti let stáří, které dosud chyběly kvůli problémům ve výrobě nových aut. A tím se zvyšuje i množství starších ojetin," dodává Vaněček.

Související obsah

​Nejčastěji nabízeným modelem ojetých vozů na českém trhu byla v říjnu Škoda Octavia s cenovým mediánem 179 900 korun ve stáří 9,9 roku. Na druhém místě byla Škoda Fabia s mediánovou cenou 95 000 korun a stářím 13,1 roku. Třetí místo škodovkám sebral Volkswagen Golf s cenovým mediánem 140 000 korun a stářím 12,5 roku.

Nejmladším modelem mezi top 5 na trhu ojetin je Škoda Superb se střední hodnotou stáří 6,7 roku a střední hodnotou ceny 371 450 korun. První pětku uzavírá Volkswagen Passat s cenovým mediánem 222 500 korun ve stáří 9,7 roku. Tachometr aut v inzertních nabídkách nejčastěji ukazoval kolem 157 000 najetých kilometrů.

Související obsah

​V nabídce bylo v říjnu 769 vozů s hybridním pohonem a 405 čistých elektromobilů, kterých meziměsíčně přibylo 23. Mezi elektromobily byla v říjnu nejčastěji nabízená Škoda Enyaq, následovaly modely BMW i3 a Tesla S. U hybridů stále dominuje Toyota s modely RAV 4, Corolla a C-HR.

Mezi nejdražší ojetiny na českém trhu patřily v říjnu vozy Lamborghini Aventador, kterých bylo nabízeno šest a jejichž mediánová cena přesahovala 13 milionů korun. Dále dva Mercedesy SLR McLaren s cenovým mediánem 12 881 250 korun nebo jeden McLaren 765LT s cenovkou 12 130 000 korun. A za zmínku určitě stojí i 23leté Lamborghini Diablo s cenovkou 10 420 000 korun.

Skokové zdražování jako v posledních letech autobazary už neočekávají. Podívejte se na srpnovou reportáž:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události