Domácí

VIDEO: Nebezpečné předjíždění přes plnou čáru. K tragédii chybělo málo

Není dne, kdy by se řidiči na silnicích nedopouštěli přestupků, kterými ohrožují i ostatní lidi. Občas chybí velmi málo k tomu, aby situace měla fatální následky. Jeden takový manévr provedl i řidič na Jihlavsku, který předjížděl dvě nákladní auta přes dvojitou plnou čáru. V protisměru se přitom málem čelně srazil s jiným osobním vozem. Podle dopravního experta měl štěstí, že protijedoucí šofér zareagoval rychle.

Plná čára není zeď – tímto pravidlem se řídí nejeden šofér. Zákon to přitom zakazuje a při jeho porušení mnohdy vznikají nebezpečné situace. Jako před několika dny na Jihlavsku, kde chybělo velmi málo k vážné dopravní nehodě. Riskantní chování natočil na palubní kameru kamionu pan Roman u obce Suchá mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem.

Nejprve se přestupku dopustil řidič prvního osobního vozu, který nákladní auto před sebou předjel přes dvojitou plnou čáru. "Nikoho neohrozil, ani neomezil ostatní řidiče. Počkal si, až projedou auta v protisměru a náklaďák před ním pak poměrně svižně předjel. Za to by mu hrozila pokuta do dvou tisíc korun," prozradil redakci TN.cz dopravní expert Roman Budský.

Související obsah

​Situace by se podle něj měnila, pokud by na začátku úseku byla svislá dopravní značka zakazující předjíždění. "Pokud by tam byla, hrozil by mu přísnější postih. Pokud tam ale není a při předjíždění nikoho řidič neohrozí, bere se to 'pouze' jako nedovolené přejetí plné čáry se sankcí do dvou tisíc korun," řekl expert. Podle fotomap tato značka před úsekem je, za přestupek by tak řidiči hrozil tvrdší postih, včetně vyšší pokuty a ztráty bodů.

Hrozba čelní srážky

Vzápětí se přestupku dopustil další řidič osobního vozu, který přes dvojitou plnou čáru tentokrát předjel dvě nákladní auta. Při tom se málem čelně srazil s protijedoucím osobním automobilem, čímž podle Budského provedl mnohem nebezpečnější manévr než první předjíždějící šofér.

"Při předjíždění přes dvojitou plnou čáru nejenom omezil, ale dokonce i ohrozil protijedoucí vozidlo. Tento řidič by to měl za sedm bodů, pokutu pět až deset tisíc korun a 6 až 12 měsíců zákazu řízení," prozradil Roman Budský.

Související obsah

​Druhý z řidičů měl podle Budského štěstí, že šofér auta v protisměru reagoval pohotově. "Předjíždějící řidič si sám na poslední chvíli uvědomil, že je to nebezpečná situace. Kdyby mu šofér v modrém autě neuhnul z jakýchkoliv důvodů, například by koukal do mobilu nebo byl nezkušený, tak ten předjíždějící už neměl šanci se vrátit mezi náklaďáky a došlo by zcela určitě k čelní srážce," objasnil expert.

"Byla to opravdu velice nebezpečná situace a je nutné apelovat na řidiče, ať se při páchání přestupku nespoléhají na to, že jim ostatní udělají místo," doplnil.

Řidič předjížděl v husté mlze a přes plnou čáru. Nevšiml si, že míjí i policisty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události