Domácí

Kraje nemají peníze na opravu silnic. Chybí na nich proto ochranné prvky

Některým krajům v Česku chybí peníze na opravu silnic nižších tříd a tak na nich často nejsou postranní pruhy a některé ochranné prvky. Asi nejhůř je na tom Středočeský kraj, který spravuje nejvíc silnic druhých a třetích tříd.

Mlha, kterou světla auta sotva prosvítí, špatně viditelné vodící pruhy a žádné patníky podél silnice. Tak vypadá situace, na kterou mohou řidiči narazit na starých komunikacích nižších tříd. "Taková je například silnice z Bělče, kudy je v současné době vedená objížďka na Nižbor, Lány a Křivoklát.," řekl jeden z řidičů.

Na opravu podobných cest prý kraj nemá peníze. Prioritní jsou podle vedení hlavní komunikace. Střední Čechy mají navíc největší hustotu silnic nižších tříd u nás. "Děláme, co můžeme. Máme na starost osm a půl tisíce kilometrů, ale svazují nám ruce velmi omezené možnosti, jak technické, jako jsou stroje a zařízení, tak lidské, protože personál prostě není," informoval radní Středočeského kraje pro oblast silniční dopravy Karel Bendl.

Související obsah

"Samozřejmě realizace vodorovného dopravního značení je otázka financí a otázka priorit na silnicích druhé a třetí třídy," vysvětlil vedoucí odboru dopravy Plzeňského kraje Dušan Pakandl.

Správci starých cest je navíc novými patníky osazovat nemusí. "Na původních komunikacích druhé a třetí třídy není povinnost dávat dopravní značení, do kterého patří speciální sloupky a vodorovné dopravní značení. U nově budovaných a zásadně rekonstruovaných silnic už povinnost je," popsal mluvčí Ředitelství silnic a dálnice ČR Jan Rýdl.

Související obsah

TV Nova několik takových silnic zkontrolovala. Kvalita komunikací se lokálně liší. "My jsme minulý rok investovali více jak pět set šedesát milionů korun z Jihočeského kraje, další miliarda je z evropských peněz," okomentoval situaci na jihu Čech náměstek hejtmana Jihočeského kraje Antonín Krák.

Podle řidičů si za posledních deset let české silnice polepšily. V evropském žebříčku kvality silnic od ekonomického fóra v Ženevě jsou silnice v Česku na 29. místě ze čtyřiceti zemí. 

Podívejte se na video, kde policie radí, jak správně používat mlhovky:

eska, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události