Zahraničí

Italská firma chce dělat elektroauta jinak. Důraz klade na aerodynamiku

Výrobci aut se snaží stále ve větší míře nasazovat do výroby auta na elektrický pohon. Přispívat ke snížení emisí chtějí jak tradiční automobilky, tak i nově vznikající společnosti. Kromě klasických osobních aut se stále častěji objevují i elektrické závodní a sportovní vozy.

Že jsou elektromobily budoucností o tom už není pochyb. Automobilky proto představují jeden nový model za druhým. Konkurovat tradičním firmám se teď rozhodl italský start-up AEHRA.

Eleganci, kterou jsou Italové světově proslulí, se snaží vdechnout i do nových strojů. Vzhled tohoto vozu měl na starost bývalý designér automobilky Lamborghini. Před výkonem kladou větší důraz na aerodynamiku, kterou testují na vlastní kůži.

"Aerodynamika má na vozidlo obrovský vliv z hlediska ovladatelnosti, bezpečnosti, pohodlí, tichosti a celkově z hlediska udržitelnosti. Protože vozidlo, které má dobrou aerodynamiku, spotřebuje méně energie a má tedy větší dojezd," uvedl spoluzakladatel AEHRA Sandro Andreotti.

Při navrhování karoserie vozů AEHRA upustili od ostrých hran, které v posledních letech nejen sportovním vozům dominovaly. Přechod k jemnějším tvarům prý pocítí i cestující.

Související obsah

"Přední část tohoto vozu je velmi neobvyklá. Vidíte, že se výrazně zkrátil přední převis, protože se snažíme mít dlouhý rozvor a krátký přední i zadní převis, aby zůstalo mnohem více místa a prostoru pro cestující a řidiče," řekl ředitel start-upu Hazim Nada.

Na elektrovlnu naskakují i tradiční automobilky. Na nedávném pařížském autosalónu se třeba v plně elektrickém provedení představil Rolls Royce. Už dříve se svými sportovními elektromobily přišly třeba BMW, Lexus nebo McLaren.

Začínají se objevovat také automobily na vodík. Jde sice o velmi ambiciozní a nákladné projekty. Zástupci firem ale věří, že i takové vozy se na silnice brzy ve větší míře dostanou.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události