Domácí

Může řidič nadýchat po vypití nealko radleru? Test dopadl hodně překvapivě

Může řidič nadýchat po vypití nealko radleru? Test dopadl hodně překvapivě
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Spotřebitelská organizace dTest nedávno otestovala ochucená nealkoholická piva z českého trhu. A výsledek je dost překvapivý. Test potvrdil, že žádné ochucené pivo, které má být nealko, není zcela bez alkoholu.

"Do laboratoře jsme poslali 23 ochucených nealkoholických piv, přičemž převažovaly nápoje s citrusovou příchutí. Zajímalo nás, kolik obsahují alkoholu a cukru," popisuje spotřebitelská organizace dTest.

Závěr? "Stoprocentně nealkoholické pivo neexistuje. Ve všech nápojích jsme alkohol našli, a to v množství od 0,04 % až po 0,44 % obj.," dodává dTest.

Není to ni nezákonného. Za nealkoholická se u nás podle legislativy považují i piva, která obsahují malé množství alkoholu – do 0,5 %. Rodiče dětí a také řidiči by však měli zpozornět.

Takzvané nealko radlery či ochucené birely se testovaly primárně na popud kampaně Nechmel děti, za kterou stojí nezisková organizace Suchej únor. Podle jejího průzkumu třetina rodičů považuje ochucená nealkoholická piva za limonády. Zkoušky však potvrzují, že kupovat taková piva dětem rozhodně není dobrý nápad.

Zpráva je to zajímavá i pro dospělé řidiče. Obsah alkoholu v jedné plechovce je sice nepatrný, když se ale budete "nalévat" nealko radlerem těsně před cestou, nebo dokonce přímo za volantem, při policejní kontrole můžete nadýchat.

"U dospělých se po vypití jednoho nealko radleru takové množství alkoholu projeví vcelku nevýrazně, nicméně u dětí se dá očekávat zásadnější vliv," podotýká dTest.

Zdroj: dTest

​Policisté však potvrzují, že i po konzumaci jednoho ovocného piva někteří řidiči při kontrole nadýchali. Bezprostředně po vypití jednoho nealkoholického piva totiž může dechová zkouška v extrémních případech ukázat i 0,4 promile. Záleží na tělesné konstituci řidiče, pohlaví i schopnosti odbourávat alkohol.

Policisté však mají při pozitivním výsledku první dechové zkoušky po pěti minutách měření zopakovat. To už byste nadýchat neměli. Stopové množství alkoholu v ovocném "nealko" pivu do pěti minut od vypití vyprchá a výsledek bývá nulový.

Související obsah

​Pokud navíc výsledek měření ukáže do 0,24 promile, považuje se zkouška v podstatě za negativní. Člověk může mít nepatrnou fyziologickou hladinu alkoholu v krvi (0,2 promile), aniž by alkohol skutečně pil, a v úvahu se bere i odchylka měření certifikovaných přístrojů (0,04 promile).

Nealkoholické pivo si tedy můžete před jízdou dopřát, ale pro jistotu berte ohled na vypité množství. A počítejte s tím, že když vás policisté zastaví brzy po vypití, alkoholtester nemusí ukazovat nulu.

Spotřebitelská organizace dTest měřila i obsah cukru v radlerech a také jejich hořkost. Pro řidiče to není tak důležité, ale znovu se ukázalo, že pro děti to není vhodný nápoj.

Související obsah

​Ukázalo se, že některé radlery mají blízko k limonádě, a navíc mohou u dětí vyvolat nežádoucí návyk. "V několika nápojích jsme totiž objevili až 8 % cukru. Ochucená pramenitá nebo minerální voda s cca 4 % cukru proto poslouží jako nápoj pro děti mnohem lépe. Poslední zajímavé měření se týkalo hořkosti. Organizace Suchej únor totiž upozorňuje i na nebezpečí návyku dětí na hořkou chuť piva. Ukázalo se, že i nealko radler je hořký. U některých vzorků se totiž hořkost vyjádřená v mezinárodních jednotkách IBU pohybovala na třetině hořkosti klasických českých ležáků," upozorňuje dTest.

Strážníci zastavili nezletilé chlapce, oba byli pod vlivem alkoholu:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události