Domácí

Silničáři už jsou připraveni na zimu. Děsí je ale ceny posypových materiálů

Mlha, námraza a zima za dveřmi. Silnice jsou kluzké a nebezpečné, a tak už museli vyrazit do terénu i silničáři. Pro ně bude nadcházející sezóna nákladnější než ty předešlé a to kvůli zdražujícím posypovým materiálům.

Silničáři už přepnuli na zimní mód. V neděli poprvé vyrazili do terénu. V ranních mlhách už to na mostech a v lesích namrzalo a klouzalo.

Na dálnicích už máme připraveno více než 50 tisíc tun soli a 221 sypačů. Řidičů a dispečerů máme víc než 800, aby se mohli střídat v nepřetržitých službách," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Související obsah

​Třeba jen na Vysočině se bude o 4 700 kilometrů silnic starat na 140 sypačů a desítky kusů další techniky. Sklady posypových materiálů se už plní, a to nejen ty cestářské. Připravena na zimu musí být i města. Hory soli můžete vidět například v Jihlavě. Už nyní na hromadách leží tisíce tun a další sůl se bude navážet.

Jenže městské kasy kvůli tomu letos pořádně zapláčou. Ceny posypových materiálů totiž podražily. Třeba u soli je to o 500 korun na jedné tuně. "Loňská zima nás stala devět milionů. Pokud by zima byla stejná, tak díky navýšení cen by byla o 20 procent dražší," upozornil mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ) Martin Málek.

Všichni svorně tvrdí, že jsou dostatečně připraveni. Až první sníh ale ukáže, jestli tomu tak opravdu je.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události