Zahraničí

Tesla zabíjela. Vymkla se kontrole, letěla ulicí a srážela jednoho člověka za druhým

Tesla zabíjela. Vymkla se kontrole, letěla ulicí a srážela jednoho člověka za druhým
Tesla Model Y po smrtící jízdě čínským městem Čchao-čou. | Zdroj: Profimedia

Dva mrtvé a tři zraněné má na svědomí Tesla Model Y, která se začátkem listopadu údajně vymkla kontrole v čínském městě Čchao-čou severovýchodně od Hongkongu. Záběry z pouličních kamer ukazují děsivé střípky z její smrtící jízdy – elektromobil šílenou rychlostí kličkuje po silnici a sráží lidi na skútrech i na kolech. Nakonec ve smyku tvrdě naráží do jednoho z domů.

Na začátku se řidič bílé Tesly snaží zaparkovat u krajnice, jenomže auto se místo toho vrátí na silnici a začne zrychlovat. Rodina 55letého řidiče podle britského deníku Daily Mail tvrdí, že muž nad vozem ztratil kontrolu a elektromobil s pokročilou technologií autonomního řízení nereagoval na sešlápnutí brzdového pedálu.

Děsivý incident se odehrál 5. listopadu v pobřežním čínském městě Čchao-čou. Tesla obrovskou rychlostí letěla skrz město a srazila nejméně dva lidi na kole a na skútru, na rušné křižovatce pak rozmetala maličký náklaďáček. Dalším autům, kolům, motorkám i chodcům se naštěstí vyhnula, některým jen o centimetry.

I tak je bilance tragická: podle čínského portálu Jimu News zemřel řidič motorky a také mladá studentka střední školy. Další tři lidé byli zraněni, včetně řidiče běsnící Tesly.

Tesla takto údajně urazila 2,6 kilometru a její jízda skončila v oblaku kouře a létajících trosek poté, co auto dostalo smyk a bokem vrazilo do místního obchodu.

Podle Jimu News místní policie příčinu nehody zatím nezná. Nicméně portál citoval i nejmenovaného člena rodiny řidiče. Podle něj šofér chtěl původně zastavit před prodejnou, která rodině patří, jenomže pak si auto začalo dělat, co chce, a brzdy údajně nereagovaly.

Související obsah

​Americká automobilka v neděli uvedla, že "zkoumá pravdu" a že čínské policii při vyšetřování nehody poskytne veškerou pomoc. Incident by měla posoudit i nezávislá agentura.

Vedení Tesly upozornilo, že z dostupných záběrů není patrné, že by se během jízdy rozsvítila brzdová světla. Také podle dat z vozu to prý vypadá, jako by na brzdu po celou dobu jízdy nikdo nešlapal – brzdy vůbec nebyly aktivovány. Naopak, většinu času prý byl sešlápnutý pedál plynu.

Americký výrobce prostřednictvím agentury Reuters také vzkázal, aby veřejnost nepodléhala fámám.

Související obsah

​Čína je druhým největším trhem Tesly a tvrzení o selhání brzd elektromobilů se v zemi neobjevují poprvé. V jednom z předchozích případů se ale tvrzení majitele vozu nepotvrdilo a on se musel automobilce omluvit a zaplatit odškodnění, protože podle soudu byla jeho tvrzení o problémech s brzdami "v rozporu s fakty".

Nový volant od Tesly dělá řidičům problémy. Motá jim ruce (6/2021):

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události