Zahraničí

Roušky se vrací. Německo je zařazuje do povinné výbavy každého auta

Roušky se vrací. Německo je zařazuje do povinné výbavy každého auta
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv řidiči už dávno nemusí za volantem nosit roušky, do povinné výbavy je budou muset doplnit. Alespoň tedy v Německu, kde dvě roušky budou muset být od začátku února 2023 součástí každé autolékárničky. Jestliže je řidiči vozit nebudou, hrozí jim pokuta.

Německo bude vyžadovat po řidičích novou povinnou výbavu – dvě roušky, které budou muset vozit v autolékárničce, informuje německý autoklub ADAC.

Povinnost začne platit od února 2023 a vztahuje se na řidiče osobních i nákladních aut nebo autobusů, a dokonce čtyřkolek. Za nedostatečně vybavenou lékárničku hrozí v Německu pokuta pět eur, pokud auto řídí někdo jiný než jeho majitel, pokuta je dokonce dvojnásobná. Pokud řidič nebudete mít v autě lékárničku vůbec, hrozí mu při dopravní kontrole také pokuta až deset eur.

Předpis neurčuje, jaké roušky to konkrétně mají být, měly by stačit látkové, běžné chirurgické, ale může jít i o respirátory FFP2. Roušku by si měl řidič nasadit v případě nehody, aby zvýšil ochranu sebe i ostatních účastníků, podotýká portál Focus.de.

Související obsah

​Norma vyšla už na začátku letošního roku, ale její platnost byla po přechodné období odložena. Pokud se nic nezmění, v únoru platit začne. A od února v Německu budou také v prodeji pouze lékárničky, které ji splňují. Nicméně německé motoristické weby zdůrazňují, že to neznamená, že by se staré lékárničky měly vyhodit – stačí k nim přidat dvě roušky.

Německý autoklub ADAC nicméně opatření kritizuje. "Předpisy jsou lidmi přijímány, pokud jsou srozumitelné a nutnost regulace je zřejmá," podotkla mluvčí autoklubu.

Během pandemie bylo logické, že lidé měli roušku s sebou v autě, protože ji potřebovali při tankování nebo nakupování. Po odeznění pandemie prý opatření logiku postrádá.

Němci od února zavádějí i další dvě drobné změny – dva trojúhelníkové obvazy v lékárničkách nahrazuje trojúhelníkový šátek a gáza o rozměru 40 x 60 cm z povinné výbavy bez náhrady mizí.

Související obsah

​Už od roku 1968 podle vídeňské Úmluvy o silničním provozu platí, že povinnou výbavu vozu určuje země, ve které je automobil registrován, takže čeští řidiči by se měli řídit českými pravidly, nicméně lékárničku v autě stejně mít musíte, i když zatím bez roušek.

Kromě ní je u nás povinný i výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák nejsou povinné pro vozy s pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí a indikují defekt, pro vozy vybavené prostředky pro bezmontážní opravu defektu umožňující dojetí a pro vozidla se zajištěnou asistenční službou.

Besip připomíná, že v Německu musejí být i česká auta vybavena v souladu s klimatickými podmínkami. To znamená, že v zimě musí být vybaveno vzhledem ke stavu vozovky vhodnými pneumatikami a nemrznoucí kapalinou pro čištění čelního skla.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události