Autonovinky

Chorvatská Nevera je nejrychlejší elektromobil světa. Překonala třetinu rychlosti zvuku

Chorvatský hypersport Rimac Nevera je novým držitelem rychlostního rekordu mezi sériově vyráběnými elektrickými vozy. Po uzavřeném okruhu svištěl rychlostí až 412 km/h, což je víc než třetina rychlosti zvuku.

Neveru žene 1914 koňských sil ze čtyř elektromotorů umístěných v kolech. Z nuly na sto zrychlí tenhle dvoumístný elektrický hypersport za 1,85 vteřiny. A novou maximální rychlost má 412 km/h. Ačkoliv zákazníkům ho výrobce raději dodává s omezovačem nastaveným na 352 km/h.

Rekordu mezi sériovými elektromobily dosáhl vůz na dvanáctikilometrovém okruhu německého testovacího areálu Papenburg. Tým Rimacu pro pokus hledal ovál s dostatečně dlouhými rovinkami a v německém Papenburgu ho našel – dva rovné úseky tam měří čtyři kilometry.

Související obsah

​"Rekordní počin navazuje na nezávisle ověřenou jízdu na čtvrt míle za 8,582 sekundy, kterou vůz Nevera absolvoval v roce 2021, což z něj udělalo nejrychleji akcelerující sériový vůz na světě," chlubí se chorvatský výrobce v tiskové zprávě.

Za volant usedl hlavní testovací a vývojový jezdec Rimacu Miro Zrnčevič. A elektromotory na okruhu dokázal rozdráždit až na 412 km/h, což potvrdilo i přesné měřicí zařízení založené na GPS. "Jet rychlostí 412 km/h znamená cestovat třetinovou rychlostí zvuku," jásá Zrnčevič.

Nedůležitějším úkolem pro něj bylo získat perfektní nájezd na rovinku z klopené zatáčky, až pak mohl postupně zrychlovat z 250 km/h na víc než 400 km/h.

Poslechněte si, jak Nevera i při tak závratné rychlosti tichounce sviští:

​"Nevera je auto, které dokáže ujet dlouhé vzdálenosti na jedno nabití, dokáže zdolávat úzké a klikaté závodní tratě a umí driftovat i překonávat rychlostní rekordy," říká Zrnčevič.

Chválí dokonale vyladěnou aerodynamiku i stabilitu a vyrovnanost vozu. "To potvrzuje, že naši odborníci na aerodynamiku i konstrukci vozu odvedli úžasnou práci. Dnes je Nevera dokonale vybroušené auto," dodává.

Související obsah

​Společnost Rimac, kterou zakládal chorvatský vizionář Mate Rimac, poprvé představila svůj hypersport na ženevském autosalonu v roce 2018 ještě jako koncept C-Two. Teď už vůz hrdě nese název, který odkazuje na jeho domovinu – Nevera v jednom z chorvatských dialektů označuje nečekanou a velmi silnou letní bouři u pobřeží Jadranu.

Výroba Nevery, na které se finančně podílí i automobilka Porsche, probíhá v centrále Rimacu na předměstí chorvatského Záhřebu a první vozy jsou už u zákazníků po celém světě. Každý z nich za superrychlou letní bouři zaplatil minimálně 2 miliony dolarů, tedy zhruba 50 milionů korun.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události