Domácí

Tvrdý chleba řidičů sypačů: Neukáznění řidiči i chodci bez reflexních prvků

Silničáři mají za sebou první bezesnou noc. Prakticky po celé České republice, a to i v nížinách, vyjely sypače, které buď odhrnovaly sníh, nebo solily namrzlé cesty. S jedním takovým řidičem sypače vyjel na štaci i štáb TV Nova s reportérem Petrem Brzkem.

V Luži na stanici silničářů měl v pátek večer premiéru nový sypač. Jeho řidič Michal Doležal měl pro následující hodiny jen dvě skromná přání. "Nerozbít auto a posypat to," svěřil se.

Už od osmi hodin večer bylo pod nulou. Chumelilo se a krajina se z bláta změnila na ladovskou zimu. Nejhorší jsou kopečky, ty se sypou víc, aby to tam rychleji účinkovalo.

Jede se čtyřicítkou, a to proto, aby silnici pokrylo dostatečné množství soli. Taková rychlost ale některým řidičům vadí. "Předjíždějí v takových místech, kde bychom to nečekali," popsal Doležal.

První nebezpečný manévr je vidět v Chrasti už po dvaceti kilometrech. Spěchající řidič sypač předjíždí a v protisměru se objevilo auto. Ke střetu chyběly metry.

Související obsah

​Silničáře trápí špatně zaparkovaná auta i chodci bez reflexních prvků. Těsně za sypacím vozem přeběhl prakticky neviditelný pes. O centimetry to je s radlicí vždy, když se na silnici pracuje.

Po 40 kilometrech a hodině jízdy skončilo na silnici 1200 kilogramů soli. Na korbě jí je obvykle pět tun. Přikrytá je plachtou, a to proto, aby nezvlhla.

Poté je čas na svačinu, což je v tomto případě chleba s paštikou. Manželku uvidí Doležal podle toho, jaké bude v noci počasí. "Ona mně uvidí ráno, jí to stačí," řekl s úsměvem.

Michal Doležal při letošní premiéře najel celkem sto kilometrů. Skončil o půlnoci a mohl jít domů. To kolegové z Hlinska, které je vzdálené pouhých dvacet kilometrů, pracovali celou noc. Sněhový mrak se totiž přesunul právě tam.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události