Domácí

Nejnebezpečnější místa pro řidiče v Česku. MAPA dopravních nehod

Nejnebezpečnější místa pro řidiče v Česku. MAPA dopravních nehod
Ilustrační snímek | Zdroj: AKTU.cz

Od začátku letošního roku do konce října zemřelo na českých silnicích 390 lidí, nejtragičtější den si vyžádal celkem šest lidských životů. Podívejte se na místa, kde se bourá nejčastěji.

Ke Světovému dni obětí dopravních nehod, který připadá na neděli, připravilo Centrum dopravního výzkumu (CDV) statistiku nehod. Také má vytvořenou interaktivní mapu se zaznačením všech 82 tisíc dopravních nehod, které se staly letos do konce října.

"Jejich následkem vznikly České republice socioekonomické ztráty ve výši 74,2 miliardy korun. Jedná se o komplexní ztráty nejen na majetku, ale i na zdraví, sociálních vztazích a podobně," vysvětlil ředitel Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií CDV Pavel Havránek.

Mapa smrtelných nehod v České republice mezi lednem a říjnem 2022 | Zdroj: Centrum dopravního výzkumu

Nejhorším dnem, co se počtu ztracených lidských životů týče, byl pátek 14. ledna. Zemřelo šest lidí. Jedna tragická nehoda se stala v Praze 9, další pak na Pelhřimovsku, Znojemsku a Bruntálsku. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

Mapa těžkých nehod v České republice mezi lednem a říjnem 2022 | Zdroj: Centrum dopravního výzkumu

Nejčastější příčinou závažných nehod i v roce 2022 je podle CDV nepřiměřená rychlost (9 838 nehod) a nedání přednosti v jízdě (9 820 registrovaných nehod). "Z hlediska závažnosti ovšem výrazně dominují nehody z důvodu nepřiměřené rychlosti (159 usmrcených a 381 těžce zraněných) před nedáním přednosti v jízdě ('pouze' 54 usmrcených). Velmi časté jsou však i nehody, kdy se řidič plně nevěnoval řízení (13 982 nehod, 51 usmrcených)," uvedlo CDV.

Související obsah

Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2021 zemřelo o 11 lidí více, což jsou 3 procenta, těžce se zranilo o 72 lidí více (tedy o 5 procent) a lehce o 1 779 více (tedy o 10 procent). "V meziročním srovnání 2021/2020 došlo v zemích EU ke zvýšení počtu usmrcených o 5 procent. Nejvyšší nárůst zaznamenalo Slovinsko (43 procent), Chorvatsko (23 procent) a Bulharsko (21 procent), naopak největší pokles opět Litva (16 procent), Dánsko (13 procent) a Polsko (10 procent)," srovnalo CDV. Na mapy dopravních nehod v Česku se můžete podrobněji podívat na stránkách CDV.

Někteří lidé se snaží podvést pojišťovny a kvůli penězům fingují dopravní nehody. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události