Zahraničí

Cyklista chtěl ztrestat řidiče za zakrytou espézetku. Od policistů to schytal sám

Cyklista chtěl ztrestat řidiče za zakrytou espézetku. Od policistů to schytal sám
Ilustrační snímek | Zdroj: MP Praha

Poněkud kuriózní případ vyšetřuje od minulého týdne newyorská policie. Střetli se při něm cyklista a řidič. Ten první chtěl vzít spravedlnost do svých rukou a potrestat šoféra za nelegálně zakrytou espézetku. Jenomže hlídka nechala řidiče jít a vytrestala muže na kole, který suploval její práci.

Řidiči, kteří si zakrývají poznávací značky na svých autech, vloni připravili městskou kasu v americkém New Yorku minimálně o 144 milionů dolarů (skoro 3,5 miliardy korun) na mýtném za vjezd do města, píše newyorský portál Hell Gate.

Navíc se řidiči záměrným zakrýváním registračních značek snaží vyhnout i pokutám za rychlost, špatné parkování nebo jízdu na červenou. Vloni v americké metropoli způsobili také devět dopravních nehod a letos v červnu jeden takový řidič při snaze o únik před policií zabil 67letou ženu a kriticky zranil osmiletého chlapce.

Jen během prvního letošního pololetí policie prošetřovala ve městě více než 13 000 případů nelegálního zakrývání značek, což je o 33 procent víc než v loňském roce. Newyorský starosta Eric Adams volá po ještě tvrdším postupu proti těmto "autům duchů". Jenomže případ z minulého týdne ukazuje, že policisté při potírání nešvaru zas tak tvrdí nejsou.

Související obsah

​Na incident upozornil cyklista a právník Adam White. Když jel na kole z práce po Brooklynu, všiml si před sebou zaparkovaného SUV, které mělo jedno písmeno zadní espézetky záměrně zakryté. A i vpředu blokovaly část značky kusy plastu.

"Řidiči musí nést zodpovědnost," vysvětluje White, proč se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou a plast ze zadní značky odtrhl. Přes ztmavená skla SUV si ale nevšiml, že v autě sedí řidič.

"Ten chlap na sedadle řidiče vyskočil, vystoupil opravdu rychle a začal na mě křičet: ‘Zavolám policajty!‘ " popisuje White. Myslel si, že je na straně práva, a tak na policejní hlídku s řidičem s radostí počkal. Jenomže pak se nestačil divit.

Když sám policistům popsal celou situaci, hlídka ho prý zadržela, spoutala a obvinila z přestupku za údajné poškození poznávací značky. White dodává, že zničil jen nelegální plastovou část a samotnou značku rozhodně nepoškodil. Přesto musel zůstat pět hodin v cele a vyfasoval pokutu, zatímco řidič odjel bez jakéhokoliv trestu.

A to přesto, že White měl v telefonu obrázky očividně nelegálního doplňku na registrační značce, a řidič dokonce stále držel odlomený kus plastu v ruce.

Související obsah

​"Po příjezdu byli policisté informováni 44letým mužem, že 58letý muž poškodil jeho majetek na jeho vozidle," reagovala newyorská policie velmi stručně a velmi stroze na žádost o vysvětlení.

"Policisté byli klidní a velmi zdvořilí. Sdělili mi, že bych nic takového neměl dělat a měl bych raději volat 911 nebo 311. Odpověděl jsem jim, že na číslo 311 (městská informační linka v New Yorku, pozn. redakce) jsem volal mnohokrát, ale bez odezvy," dodal právník.

Související obsah

​Portál Hell Gate doplňuje, že na auto, ze kterého cyklista odlomil kus plastu, jsou za poslední tři roky vedeny poměrně slušné záznamy: 26 dopravních přestupků včetně šesti pokut za překročení rychlosti. White už ho letos kvůli nelegální výbavě vyfotil jednou, za oknem tehdy mělo parkovací povolení, které se uděluje zaměstnancům města.

"Jestliže policisté zatknou občana za něco takového, je to hodně špatné. Jen to posílí tento druh nezákonného jednání. V podstatě se spikli s řidiči a říkají, že zakrývání značek je v pořádku. Vaří se mi z toho krev," zlobí se Adam White. K soudu jde kvůli svému případu na začátku prosince a proti pokutě se hodlá bránit.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události