Domácí

Mnozí řidiči neumí používat mlhovky. V některých případech může jít o život

Řada českých řidičů neumí správně používat mlhová světla. Buď je při mlze zapomínají zapnout, nebo je mají naopak zapnutá pořád. Jenže tím oslňují ostatní. Policie to samozřejmě může pokutovat.

V mlze husté tak, že by se dala krájet, leží na podzim české silnice. Pohádka to na nich ale zrovna nebývá, a to i kvůli samotným řidičům. "Je to bohužel takový nešvar na našich silnicích, kdy řidiči neumí správně používat mlhová světla," potvrzuje problém mluvčí policie Hana Rubášová. Někdo je nepoužívá prakticky vůbec, jiný svítí i tam, kde by neměl. A oslňuje tak ostatní.

Zákon hovoří jasně. Za mlhy, sněžení nebo hustého deště řidič přední mlhovku použít může, zatímco tu zadní použít musí. Někdy je ale těžké určit hranici viditelnosti. Ta totiž v zákoně přesně stanovena není. "Takovým dobrým příkladem je Německo, kde takovou dobrou hranicí pro zapnutí a vypnutí mlhovek je zhruba vzdálenost padesát metrů," podotkl dopravní expert Igor Sirota.

Související obsah

​Svícení mlhovkami za dobré viditelnosti může policie pokutovat na místě až dvěma tisíci korun. Příliš to ale nedělá. "Pokud někde projíždím mlhou a ta skončí, tak na to musím myslet a musím to prostě vypnout," říká dopravní expert Robert Kotál.

Zbytečně svítící zadní mlhovka může být pořádně nepříjemná. Dopravní experti se ale shodují, že mnohem horší jsou situace, kdy by svítit měla a nesvítí. Tam už může jít o život. "V okamžiku, kdy to vozidlo jede bez mlhovky nebo nedejbože na denní svícení, tak je prakticky neviditelné," upozorňuje Kotál.

Automatické denní svícení se totiž u řady aut týká pouze předních světel. Experti doporučují je v zimním období raději vůbec nepoužívat a svítit klasicky.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události