Domácí

Dejte si dobrý pozor. I taková auta se u nás prodávají jako skoro nová

Dejte si dobrý pozor. I taková auta se u nás prodávají jako skoro nová
Zdroj: Cebia / AOOA

V internetových inzercích přibývá aut z dovozu, jejichž prodejci zamlčují servisní historii. Auto vyřazené v cizině v důsledku takzvané totální škody na první pohled nepoznáte, i když ještě před pár měsíci vypadalo jako vrak. Historii lze přitom celkem jednoduše odhalit.

V nabídkách českých inzertních serverů se začaly ve větší míře objevovat ojeté vozy ze zahraničí, které mají za sebou vážné bouračky. V inzerci jsou přitom nabízeny jako perfektní ojetiny v top stavu, pocházejí například z Německa, Polska nebo Lucemburska.

Vypadají na první pohled skutečně krásně. O to studenější sprcha přijde ve chvíli, kdy po mezinárodním prověření servisní historie zjistíte, že se jedná o vůz, který byl v zahraničí vyřazen z evidence v důsledku takzvané totální škody. Laik ve většině případů přitom nemá šanci bourané auto na první pohled poznat.

Chcete vidět příklad? Tohle je Dacia Duster (vyrobená v roce 2019), která byla letos registrována v Česku a objevila se v nabídce autorizovaného prodejce:

Zdroj: Cebia / AOOA

​Že vypadá celkem dobře? Tohle je ta samá Dacia Duster po nehodě, kterou měla hned v roce 2019 v Polsku:

Zdroj: Cebia / AOOA

​A tady je sedm let stará Škoda Octavia, taktéž poměrně čerstvě registrovaná v Česku:

Zdroj: Cebia / AOOA

​A stejné auto o pár měsíců dříve po nehodě v Lucembursku:

Zdroj: Cebia / AOOA

​"Při koupi ojetiny za stovky tisíc korun doporučuji každému kupujícímu investovat stovky korun do mezinárodního prověření servisní historie. Riziko koupě bouraného auta tím snížíte o více než 90 procent," říká předseda Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA) Jiří Grund.

Související obsah

​Služby poskytující prověřování servisní historie se zaměřují zejména na vzájemné propojování dat z pojišťoven po celé Evropě. Díky tomu je možné získat nejen informace o pojistných událostech, ale i například fotografie z likvidace pojistných událostí.

Kupující tak má k dispozici přesné informace o tom, zda evidovaná pojistná událost byla skutečně jen "promáčklým blatníkem na parkovišti supermarketu", nebo zda se jednalo o vážnou havárii, která znamenala například významný zásah do nosných částí karoserie nebo motoru.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události