Domácí

Kdo chce prodat nebo koupit ojeté auto, neměl by otálet. Bude hůř

Kdo chce prodat nebo koupit ojeté auto, neměl by otálet. Bude hůř
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Ojetá auta v posledních měsících mírně zlevnila, vyplatí se čekat na ještě výhodnější cenu? A kdy je nejlepší čas na prodej ojetiny? "Situace se bude zhoršovat," varuje ředitel společnosti Cebia Martin Pajer. Žně podle něj čekají hlavně podvodníky.

Klesá prodejní cena ojetých aut a zároveň také výkupní ceny vozů v bazarech. Kdo chce prodat ojeté auto za vyšší cenu, neměl by s tím příliš otálet. Kupující, kteří vyčkávají na další zlevnění, čeká zase horší nabídka aut. Kvalitní auta z trhu totiž rychle mizí.

Vyplatí se tedy čekat na ještě lepší nabídku? "Výrazné snížení cen se zatím neočekává, protože i na prodejce doléhá vyšší inflace a zdražování v ostatních oblastech. Každý by si měl posoudit, jak moc rychle auto potřebuje a zda je pro něj snížení ceny o pár tisíc korun důležité," vzkazuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Varuje přitom, že mírné zlevnění se nemusí vůbec vyplatit. "Současná situace totiž nahrává nekalým prodejním praktikám a situace se bude zhoršovat. S koupí vozu je teď lepší příliš neotálet," doplňuje šéf společnosti, která pomáhá potlačovat nekalé praktiky na trhu ojetých aut už více než 30 let.

Lidé podle něj začínají nyní požadovat nižší ceny, ale pokud prodejce auto draze vykoupí, levně ho prodat nemůže. Proto budou klesat i výkupní ceny vozidel, ale řada nepoctivých prodejců bude raději vykupovat vozy ještě levnější, na kterých budou moci více vydělat.

Související obsah

​"To znamená, že se budou více vykupovat vadné vozy, zatajovat havárie, stáčet tachometry, prostě cokoliv, aby z hlediska ceny a požadavků na auto mohli prodejci, zejména ti neféroví, vyjít zákazníkům vstříc. Řečeno trochu s nadsázkou: podvodníky teď asi čekají žně. V této situaci drahých energií a vysoké inflace je pochopitelné, že se lidé snaží na autě co nejvíce ušetřit, bohužel se však často nechtějí vzdát toho, jaký vůz za sníženou cenu požadují, a to přináší problémy," popisuje Martin Pajer.

Pokud jsou lidé nuceni snížit rozpočet na pořízení ojetého auta, doporučuje ředitel Cebia pořídit si například auto o rok starší, nebo s vyšším nájezdem. "Výhodné koupě mohou existovat, ale z našich zkušeností bývají auta, která se prodávají za lákavou cenu, v nějakém směru vadná," říká.

Související obsah

​Zvláště u velmi atraktivních nabídek by tak měli být zájemci obezřetní a vždy si prověřit jejich historii. Jen tak mohou zjistit, jestli je ta nabídka opravdu férová. "Právě tito lidé to ale bohužel většinou neudělají, anebo až když auto koupí a je už pozdě," podotýká Pajer.

Díky prověření vozu přes Cebia se dá během pár minut zjistit, jestli auto nemá stočený tachometr, nebylo poškozené či havarované a případně k jak velké škodě došlo.

V historii bývají k dispozici i fotky vozu po případné havárii, jeho servis, předchozí inzeráty, skutečný rok výroby, země původu nebo rok první registrace v Česku i v zahraničí.

Související obsah

​Dozvíte se i zda vozidlo není hlášené jako odcizené či zatížené financováním, jestli se na něj nevztahovala svolávací akce výrobce nebo zda nebylo provozováno jako taxi.

Součástí prověření je i podrobný návod na kontrolu originality vozidla, tedy na kontrolu toho, zda se ve skutečnosti nejedná o jiné auto, kterému byla dána falešná identita z důvodu zakrytí krádeže či k zakrytí skutečnosti, že vůz byl smontován z několika havarovaných vozidel.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události